Boží Dar: Preventivní akce zaměřená na cyklisty

Boží Dar: Preventivní akce zaměřená na cyklisty
Policejní preventisté z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje společně s BESIPem, Týmem silniční bezpečnosti a Horskou službou uspořádali v sobotu dne 19. června 2021 preventivní akci zaměřenou na cyklisty v rámci celorepublikového projektu „Na kole jen s přilbou.“ Právě pro ně byl v obci Boží Dar na stezce „Ježíškova cesta“ připraven preventivní program.

Zde si cyklisté mohli zatočit kolem štěstí, zodpovědět jednu z vybraných otázek týkající se bezpečnosti provozu a vyhrát ceny v podobě různých cyklistických pomůcek jako např. cyklolékárničku, zámek na kolo, světlo na kolo, náplasti, peněženku na drobné a jiné preventivní předměty, mezi kterými byla např.  klíčenka, přívěsky na klíče, reflexní pásky a další. Jelikož byl slunečný horký den, mohli se dospělí cyklisté zchladit dokonce i nealkoholickým pivem, které dodal Český svaz pivovarů a sladoven v rámci projektu „Řídím, piju nealko pivo.“ Odnést si cyklisté mohli i cyklomapu Krušných hor, ale i dalších oblastí České republiky. 

Další aktivity, které si u stánků mohli cyklisté vyzkoušet, byly například „opilecké brýle,“ které po nasazení simulují přivedení se do stavu opilosti. Téměř všichni cyklisté, kteří prošli v tomto simulovaném stavu mezi kuželi se shodli na tom, že alkohol skutečně za řídítka ani za volant nepatří. 

Policisté s cyklisty také probrali různé preventivní a bezpečnostní rady týkající se nejen bezpečnosti cyklistů v provozu na pozemních komunikacích a na stezkách pro ně určených, ale také vzájemného chování všech účastníků provozu mezi sebou. Jednou z těchto rad bylo také doporučení nošení bezpečnostní cyklistické helmy, která je velmi důležitá v rámci prevence před úrazem, a to i přesto, že je její nošení povinné pouze do osmnácti let věku. Shodou okolností toto opatření brali cyklisté opravdu vážně, neboť u stánku nebyl ani jeden bez cyklistické helmy. 

Cyklistům bylo v návaznosti na výše uvedené také ukázáno, jakým způsobem si nastavit cyklistickou přilbu a podle jakých parametrů vybrat tu vyhovující. Mezi další aktivitu patřila i kontrola povinné výbavy jízdního kola. 

Další akce ve stejném složení je předběžně naplánovaná na víkend 7. – 8. srpna letošního roku, a to pravděpodobně v okolí obce Přebuz. Preventivní policejní akce zaměřené na cyklisty budou probíhat celé léto.

prap. Mgr. Lucie Machalová
por. Bc. Zuzana Týřová

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!