Jaro je za dveřmi, orli už sedí na hnízdech

Zatímco my lidé v převážné většině musíme dřepět doma, tak příroda a ptáci jsou v pohybu! Jaro se blíží a březen je pro volně žijící druhy zvířat jeden z nejdůležitějších měsíců.

Krom monitoringu jednotlivých dlouhodobě sledovaných ptačích druhů plzeňští zvířecí záchranáři ještě doslova na poslední chvíli vyvěšovali ptačí budky. Navíc počasí je úplně ideální nejen pro migraci ptáků, a tak většina z ochranářů pod vedením šéfa Karla Makoně pracovala v omezeném režimu i o tomto víkendu.

Čejky, jeřábi, špačci, hřivnáči, drozdi, skřivani - to vše jsou ptáci, kteří se vracejí domů do Evropy ze svých zimovišť a teplých krajů. Převážná část těchto dálkových migrantů přes naši republiku pouze protahuje a bude pokračovat dál na sever do své domoviny, ale část z nich zde zůstane, a pokud najde vhodné hnízdiště a partnera, tak bude i hnízdit.

I když část čápů bílých si ještě užívá tepla v daleké Africe a domů nespěchá, jako třeba Plzeňáky vysílačkou označený čtyřletý čáp Kryštof (viz aktuální mapa jeho výskytu), tak druhá část západočeské populace čápů bílých zimujících v nedalekém Španělsku či sousedním Německu je už dávno doma na hnízdech. Bílého čápa tak můžete vidět nejenom u Dobřan  či v Mirošově, ale už i v Chebu, Šťáhlavech, Točníku, Plané u Mariánských Lázní atd.

Volavky popelavé, koroptve polní, krkavci, labutě a orli mořští jsou už z větší části v párech a na hnízdištích, leckde i hnízdech. Slunečné počasí a prodlužující se den je pro ně jasným impulzem k tomu, že jaro se už blíží a to, že kolikrát v noci a ráno klesnou teploty pod bod mrazu, jim vůbec nevadí.

"Mějte se lépe a všichni věřme, že s blížícím se jarem, sluníčkem, provoněným vzduchem a ptačím zpěvem to už bude lepší a veselejší. I když pozor! Březen za kamna vlezem a duben ještě tam budem….," uzavírá s úsměvem Karel Makoň.

foto: desop/radek zeman