
Z původních 24 oblastí pro větrnou energii v Bavorsku byly zrušeny nebo zmenšeny, jen tři zůstaly. Česko úspěšně oponovalo větrným elektrárnám u hranic. Bavorsko stanovilo minimální vzdálenost na 1 km. Německo přizpůsobilo plány, což zlepšuje komunikaci. Spory nadále řeší soudy; české organizace žádají větší odstup.
Z původně plánovaných 24 oblastí určených pro větrnou energii podél Zeleného pásu Evropy na území okresů Tirschenreuth, Neustadt an der Waldnaab a Schwandorf bylo podle místní starostky zrušeno 11 oblastí a deset dalších bylo zmenšeno. Pouze tři oblasti zůstaly zachovány. Zelený pás, známý také jako Green Belt, se táhne od Severního k Černému moři podél bývalé železné opony a slouží jako útočiště pro přírodní biodiverzitu.
České obce, Plzeňský kraj a české Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vystupovaly proti výstavbě větrných elektráren v těsné blízkosti státní hranice. Vývoj situace potvrdil Jan Kroupar, vedoucí krajského oddělení ochrany přírody, který uvedl, že Bavorsko nakonec přijalo české připomínky a stanovilo minimální vzdálenost větrníků od hranic na jeden kilometr.
Setkání k diskuzi o této problematice probíhala u kulatého stolu v obci Obora, kde německá strana formálně deklarovala svůj úmysl nestavit větrné elektrárny blíže českým hranicím. Přijetí nového návrhu je plánováno na 22. července, s druhou etapou veřejných konzultací začínající 15. srpna, uvedla starostka Lesak.
Starostka Lesak sehrála klíčovou roli ve vyjednávání, když dvakrát svolala kulatý stůl k řešení situace. Podle ředitele chráněné krajinné oblasti Český les, Tomáše Peckerta, německá strana zásadně upravila původní plány, čímž došlo k výraznému zvratu ve vývoji situace.
Německé územní plány nyní vylučují výstavbu větrníků při hranicích s Českou republikou. Tento krok vyvodili na základě připomínek českého MŽP a nesouhlasu českých obcí, což by mělo zlepšit budoucí vzájemnou komunikaci.
Předseda Asociace pro ochranu krajiny, druhů a biodiverzity, Johannes Bradtka, však podotkl, že i když je stanovena minimální vzdálenost na jeden kilometr, je stále nedostatečná k zachování Zeleného pásu jako významného biotopového koridoru. České i bavorské organizace původně požadovaly tříkilometrový odstup.
V Chráněné krajinné oblasti Český les je výstavba větrníků a fotovoltaik podstatně omezena územní studií, kterou schválily obce. Výjimku tvoří dva větrníky u hranice s obcí Bärnau a Obora, jejich výstavba se nyní řeší na německém soudu. Tři čtvrtě roku se na správním soudu v Mnichově projednávají správní žaloby, ke kterým se české obce připojily, dodala Lesak.