Pumptracky na Vysočině získávají na popularitě i v menších obcích. Dříve výsadou větších měst, nyní je lze nalézt na desítkách míst. Nové dráhy byly letos otevřeny například v Bystřici nad Pernštejnem a Sněžném, další se staví ve Žďáru nad Sázavou.
Pumptracky jsou na Vysočině v kurzu, postupně přibývají také v menších obcích. Zatímco ještě před pár lety byly pumptracky výsadou několika málo měst nebo součástí větších sportovních areálů v kraji, dnes najdou zájemci tuto zábavu na desítkách míst napříč Vysočinou – včetně malých obcí. Okruhy, složené z terénních vln a klopených zatáček, se těší oblibě hlavně u dětí a teenagerů.
Rozšíření do menších obcí a nové provozy
Letos byly zbrusu nové pumptracky zprovozněny třeba Bystřici nad Pernštejnem nebo ve Sněžném na Žďársku, další se teď staví přímo ve Žďáru nad Sázavou.
V Bystřici nad Pernštejnem si členitý okruh s asfaltovým povrchem užívají sportovci od června. Atrakce za 4,8 milionu korun, radnice vybudovala s podporou dotace, je součástí takzvaného Activ parku, který zahrnuje i skate park a loni zprovozněné dopravní hřiště pro nejmenší. Současně však v Bystřici zůstala v provozu i menší pumptracková dráha naproti zimnímu stadionu v rekreační oblasti Lužánky, kterou cyklisté brázdili v předešlých letech. Město se tak může pyšnit hned dvěma možnostmi takového sportovního vyžití.
První nadšenci začali před několika týdny testovat nový pumptrack rovněž ve Sněžném nedaleko Nového Města na Moravě. Sportoviště za 4,8 milionu korun zahrnuje dva okruhy i trailovou část se skoky; městys jej nechal vybudovat za evangelickým kostelem poblíž sběrného dvora. Vhodné by měly být jak pro děti a začátečníky, tak i pro zkušené jezdce.
Pod hrází rybníka Obecník se pak nachází pumptrack v Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Atrakce slouží nejen cyklistům, ale i dětem na odrážedlech, koloběžkářům či skateboardistům. Nové sportoviště tam mají od podzimu loňského roku. Starostka Helena Tučková uvádí, že dráha vyšla na necelé dva miliony korun a vznikla díky výhře v soutěži Vesnice Kraje Vysočina 2023, kterou si mladá generace prostřednictvím hlasování připravila pro realizaci tohoto projektu.
Plány v dalších městech a tradiční lokality
V příštím roce bude speciální dráha s asfaltovým povrchem k dispozici také přímo ve Žďáru nad Sázavou. Její výstavba je nyní v plném proudu v lokalitě Bouchalky – poblíž řeky Sázavy za zimním stadionem. Tam se atrakce stane součástí celého velkého streetparku. „Pumptrack bude tvořen jedním uzavřeným okruhem s vlnami a klopenými zatáčkami. Provoz je zamýšlený hlavně pro cyklisty všeho věku, včetně malých dětí. Využití je však možné také pro jízdu na skateboardu, longboardu, koloběžkách nebo inline bruslích,“ popsala Blanka Sobolová, mluvčí žďárské radnice, s tím, že na dráhu bude moci současně vyrazit až patnáct jezdců.
Mezi častými cíli cyklistů zůstávají i zavedené pumptracky na dalších místech Vysočiny. V areálu Český mlýn v Jihlavě se pumptracková dráha o délce 330 metrů řadí k jednomu z nejdelších v republice. Oblíbená je i dráha v Polné na Jihlavsku, dále pak v Moravských Budějovicích a v Havlíčkově Brodě.
Další známou lokalitou je pumptrackový okruh ve Vysočina Areně u Nového Města na Moravě, která tuto atrakci doplňuje i řadou singletracků. Pumptrack na Vysočině tak zůstává součástí delšího trendu, kdy návštěvníci regionu mohou kombinovat aktivní dovolenou s poznáváním menších obcí, které rozšiřují nabídku volnočasových aktivit.
Zdroj: REGIONVYSOCINA.CZ

