Mezi následky pandemie patří na Plzeňsku i osiřelí zvířecí mazlíčci

Mezi následky pandemie patří na Plzeňsku i osiřelí zvířecí mazlíčci
V sobotu 23. 1. 2021 přebírali pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů od odchytové skupiny Městské policie Plzeň do dočasného chovu papouška kakadu.

Na předávacím protokolu k papouškovi je uvedeno úmrtí majitele a asistence Policie ČR. Předávací protokol je od Městské policie Plzeň. O dalším osudu papouška, stejně jako dvou spolu s ním zajištěných čtyřnohých psích kamarádů odvezených do plzeňského psího útulku, rozhodne následně soud v dědickém řízení.

 "Děkujeme všem, co nám telefonují, píší a nabízejí papouškovi azyl, bohužel zvíře bylo zajištěno za poměrně komplikované situace a opatření, má poměrně vysokou hodnotu, stále někomu patří a navíc je u nás pouze v karanténě. Tím pádem zvíře není naše a my ho nemůžeme bez povolení příslušného úřadu svévolně nikomu svěřit či dokonce dát. Samozřejmě jsme ve spojení s vedoucí Odboru životního prostředí MMP Ing. Dagmar Svobodovou, která okamžitě začala jednat a podnikat kroky k tomu, aby se papoušek dostal co nejdříve do nového domova," říká šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.

Kakadu je v azylu ze změny prostředí značně nervózní, ale čile komunikuje, mluví a pravděpodobně napodobuje svého pána.  


Osm osmáků a rybičky

O tom, jak pandemie a protipandemická opatření v případě úmrtí blízké osoby ztěžují život nejen pozůstalým, ale třeba i osiřelým doma chovaným zvířatům, je i druhý případ.

Dne 26. 10. 2020 záchrannou stanici živočichů kontaktovala paní J. P. z Plzně, která žádala o mimořádný zásah a pomoc. Ne vlastním zaviněním či chybou se těžce nemocná žena, matka, ocitla v naprosto zoufalé situaci, kterou neměla šanci sama vyřešit.

"Neuběhlo ještě ani 24 hodin, co policie paní J. P. oznámila, že spolu se záchranáři našli jejího kovid pozitivního syna Jiřího mrtvého v koupelně jeho bytu v Plzni na Vinicích. Zoufalá matka, která je navíc sama v jedné z nejrizikovějších skupin, měla v rámci kovid opatření vstup do synova bytu zakázaný, a tak se o osm osmáků a dvoje akvarijní rybičky neměl kdo postarat. Okamžitě jsme začali případ řešit i přesto, že se pro nás jedná spíše o mimořádnou záležitost nad rámec námi poskytovaného servisu. Abychom vše zvládli i po právní stránce, požádal jsem o součinnost Městskou policii Plzeň a vyzvedl u paní J. P. náhradní klíče od bytu jejího syna.  Spolu s Radkem Zemanem (na fotografii) a za účasti strážníků městské policie jsme osm osmáků zajistili, rybičky nakrmili a vrátili klíče paní J. P.," líčí Karel Makoň.

Po uplynutí karanténní doby se osmáci nakonec dostali k osvojení chovatelům a zájemcům. "Děkuji všem, co nám při řešení tohoto v tuto dobu poměrně složitého případu pomáhali, našli způsob, jak osmáky z bytu dostat a následně je umístili do jiných rodin," podotýká zvířecí záchranář.
 

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!