Slavnosti svobody vyvrcholily konvojem. Navštívilo je kolem 60 tisíc diváků

Přehlídku 250 kusů vojenské techniky a přelet historických letounů sledovalo v neděli 8. května v Plzni na 30 tisíc lidí, kteří se shromáždili po celé trase Konvoje svobody.

 Jím vyvrcholil 33. ročník Slavností svobody. Ty od čtvrtka do neděle navštívilo kolem 60 tisíc diváků. Slavnosti nabídly vojenské kempy, pietní shromáždění, kulturní program, a především setkání s pěti veterány, muži ve věku 97 a 98 let, kteří v roce 1945 osvobozovali Plzeň a západní Čechy. Z USA přiletěli George Thompson, Herman Geist a Richard Pieper, z Belgie přijeli Louis Gihoul a Valere Gustin. Oslavy, při nichž na pořádek dohlíželo několik stovek městských a státních policistů, se obešly bez větších problémů a incidentů.

„Po dvou letech omezení daných covidem-19 jsme letos opět zažili čtyři krásné dny, kdy nám přálo i počasí. Osobně mě těší obrovský zájem lidí, kteří přišli vyjádřit hold a úctu veteránům, jimž i letos patřila hlavní pozornost. Veteráni měli připravený speciální program, zúčastnili se řady pietních aktů, prohlédli si vojenské kempy, jeli v čele Konvoje svobody, účastnili se speciálního sobotního večera na jejich počest nazvaného Thank you, boys! a další. Z úst veteránů zaznívala letos velmi často slova o tom, že svobodu nemůžeme chápat jako samozřejmost a že nikdy na Plzeň nezapomenou, stejně tak i to, že Českou republiku vnímají jako svůj druhý domov,“ zhodnotil primátor Plzně Pavel Šindelář.

Slavnosti svobody i letos potvrdily svoji jedinečnost v Evropě. Není město, které by každoročně takto velkolepě slavilo konec druhé světové války. Perlou slavností bylo pět válečných veteránů. Obdivuhodní muži plní síly a nadšení pro celý program slavnostních dnů. S přehledem ho zvládli. Tančili, zpívali, radovali se, jeli v konvoji, potkali se s Plzeňany, vzdali hold ostatním příslušníkům 3. armády generála Pattona. Vždy šťastní, že jsou opět v Plzni,“ uvedla radní města Plzně Veronika Jilichová Nová, která doprovázela veterány a v neděli pomáhala i Georgu Thompsonovi před nástupem na tank Sherman. Zachytila i jeho zpěv při hudbě náhodně znějící z Jeepu konvoje. 

Podle radní, jež má na starost propagaci města, byl také mimořádně právě pro veterány a jejich rodiny připravený sobotní večer v režii Michala Cabana Thank you boys! Nabídl ojedinělou show, kdy tank a vojenská technika vjely na náměstí, a to za doprovodu swingové hudby Pilsner Jazz band. „Historická fotovidea o osvobození, citáty veteránů i závěrečná promluva biskupa Tomáše Holuba byly tím, co vyzdvihovalo hodnotu svobody. Když zněla česká hymna z úst Terezie Kapustové, seděli přítomní veteráni pod pódiem a celé náměstí bylo plné dojetí, vděku a díků! Ani já nemám, co jiného dodat, než Thank you, Boys! A pak obrovské díky všem zúčastněným, kteří se na Slavnostech podíleli, odvedli skvělou práci,“ dodala radní.

 „Poděkování patří všem policistům, strážníkům, profesionálním i dobrovolným hasičům z 12 plzeňských jednotek, záchranné službě i Armádě České republiky,“ řekl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Slavnosti svobody se obešly bez větších problémů. 

„To nejzajímavější z programu letošních slavností jsme nabídli lidem i na sociálních sítích. Živé přenosy byly určeny všem, kteří se z nějakého důvodu nemohli zúčastnit osobně, stejně tak i lidem v zahraničí. Máme velmi pěkné reakce, sledujících byly tisíce,“ doplnila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, jenž slavnosti připravuje. 

Konvoj svobody

Konvoj svobody vyjel v neděli 8. května v 11 hodin ze Sukovy ulice na Borech. Vydal se na déle než hodinu trvající cestu po Klatovské třídě, kterou oblehly davy lidí s americkými, českými i belgickými vlaječkami. Posádkám lidé mávali a zdravili je. Členy konvoje byli samotní veteráni, ti si vysloužili největší ovace. Přihlížející z vozidel zdravili američtí veteráni George Thompson z 16. obrněné divize, Herman Geist z 2. pěší divize americké armády a Richard Pieper z 97. pěší divize, stejně tak belgičtí veteráni Louis Gihoul a Valere Gustin. V konvoji jel i Luc Rensonnet, syn zesnulého velitele belgického 17. dělostřeleckého pluku. Konvoj sledovali z balkonu Velkého divadla na Klatovské plzeňský primátor Pavel Šindelář se členy rady města Michalem Vozobule, Veronikou Jilichovou Novou, Lucií Kantorovou a Vlastimilem Golou společně s dalšími hosty.

V koloně projelo na 250 vojenských historických vozidel a ukázek techniky. Diváci mohli vidět hned v úvodu například třicetitunový americký tank M4 Sherman a M8, dále vozy Halftrack M2, M3, M16, Scoutcar, Diamond T981, Ward la Franc, GMC 353 a 352, Dodge WC 52, 51, 56, 57, sanita, Jeep, Harley WLA, Weasel, zrenovovaný automobil Austin K2/Y ambulance z roku 1943 a ambulance Dodge WC54. Z britských to byly motocykly Matchless G3L 1943, B.S.A. M20 1943, Triumph 3hw, duben 1943. V koloně jela také britská štábní auta Morris 10/4 1937, Austin 10/4 Sallon 1939, Jeep Willys a z nákladních Bedford OXD či Morris C8. Nad hlavami desetitisíců lidí prolétly letouny Stinson AT 19B/Reliant Mk III, Boeing B 75 Stearman, a Hawker Hurricane Mk.IV.

Po poledni dorazil konvoj na náměstí Republiky, kde jej přivítalo zaplněné náměstí se souborem písní a tanců JISKRA. Lidé se s veterány fotografovali a diskutovali. Po celé nedělní odpoledne probíhal na náměstí Republiky doprovodný kulturní program. Průjezd konvoje bylo možné sledovat i na velkoplošné obrazovce umístěné na náměstí Republiky a živě byl streamován na facebookové profily města Plzně. Stejně tak byly přenášeny i vzpomínkový akt u Díky, Ameriko! a komponovaný sobotní večer na náměstí Republiky. 

foto: mmp