Na Škaredou středu startuje u Košináře velikonoční prodej ryb

Městští rybáři v Plzni i pro letošní Velikonoce připravili prodej ryb. Na plzeňských městských sádkách se uskuteční na Škaredou středu (27. března) a Zelený čtvrtek (28. března) vždy od 10 do 17 hodin.

 V této době mohou zájemci přijíždět do areálu sádek u rybníka Košináře pro ryby nejen na kole, ale také autem.

„Kádě s rybami na prodej vídáme v ulicích obvykle jen před Vánoci. Ale stejně jako na vánoční, tak i na velikonoční stůl patří čerstvá ryba. Je totiž spjata s předvelikonočním půstem. Tuto tradici, která vymizela, v Plzni obnovujeme třetím rokem,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. Doplnil, že na velikonoční tradici naváže pravidelný prodej ryb každý čtvrtek od 14 do 16 hodin. Startuje 4. dubna a potrvá až do konce října. Později se mimo vánoční prodej až do dalších Velikonoc ryby na sádkách u Košináře prodávat nebudou.

Za kilogram kapra a amura zaplatí lidé 120 korun, za lína 150 korun, kilogram sumce a štiky stojí 280 korun. Kuchání s odstraněním ploutví, šupin, případně stahování vyjde na 80 korun. Všechny ceny jsou včetně DPH. „Letos poprvé mohou zákazníci zaplatit také kartou,“ dodal Aleš Tolar.

Historie prodeje ryb v Plzni

V Plzni se ryby prodávaly již od středověku, kdy nechali u nově zakoupené vsi Bolevec městští radní vybudovat několik rybníků. Rybníky byly často zakládány u klášterů, neboť v klášterech bylo postní jídlo na talíři častěji. Kádě s rybami bývaly pravidelně do 20. let 20. století na trhu, který se konal na březích Mlýnské strouhy a v okolí zbořeného domu U Zvonu. Ryby se ale prodávaly i v kamenných obchodech. Koncem 19. století bylo v Plzni takových obchodů šest, a to v centru města i na jeho okraji. Na městských sádkách prodává Správa veřejného statku města Plzně ryby na vánoční stůl více než 20 let, velikonoční prodej letos chystá potřetí.