Volný čas

LIBERECKO

Liberecký kraj podpořil hasiče: 3 miliony na projektové studie

Liberecký kraj poskytl hasičskému sboru účelovou dotaci 3 miliony korun na projektovou dokumentaci pro Integrované výjezdové centrum (IVC) v Turnově a na studie nových stanic v Jilemnici a Jablonném v Podještědí.

BUDĚJOVICKO

Jihočeská filharmonie připravuje slavnostní hudbu pro olympiádu v Paříži"

Mladý skladatel Jan Pospíšil byl vybrán Českým olympijským výborem k tvorbě hudby pro olympijský projekt. Jeho dílo, nahrané Jihočeskou filharmonií, zazní v Českém domě v Paříži a bude šířeno na sociálních sítích českého týmu, aby podpořilo sportovní nadšení a hrdost.

OLOMOUCKO

Sloučení filharmonie s divadlem schváleno navzdory protestům

Od ledna příštího roku vznikne nová organizace, Moravské divadlo a Moravská filharmonie, která zahrnuje úpravu majetkových poměrů. Filharmonici protestovali proti tomuto sloučení a rozdávali koláčky a letáky. Akce měla širokou podporu veřejnosti. Odboráři se obávají negativních dopadů, včetně propouštění. Město garantuje zachování orchestrů. Opoziční zastupitelka Markéta Záleská kritizuje krok jako nepodložený experiment.

ÚSTECKO

Město žádá majitele Na Matiční ulici o opravy nebo prodej

Soukromý činžovní dům v Matiční ulici upoutal pozornost města. Náměstek primátora Tomáš Vlach z ANO vyzval k odpovědnému přístupu vlastníka firmy, například k opravě nebo prodeji. Jiří Pardubský z Českých přístavů vyjádřil ochotu jednat s městem o různých řešeních. Město čeká na aktivní kroky vlastníka, což může ovlivnit bezpečnost a životní podmínky v okolí.

VYSOČINA

Maďarské studio vyhrálo soutěž na obnovu kaple svaté Anny

Pelhřimovská radnice vyhlásila soutěž na obnovu kaple svaté Anny, která přitáhla 27 návrhů. Vítězem se stalo maďarské studio Építész Stúdió. Plánují mýtinu pro setkávání a dřevěné konstrukce z vykácených stromů. Kaple bude zastřešena, obnova dokončena do roku 2026. Kritici postrádají veřejné zapojení.

PRAHA

Oživení na obzoru: Zahrádkářská kolonie v Troji čeká na revitalizaci po 70 letech

Pražští radní schválili změnu územního plánu pro Troju, což může znamenat zásadní revitalizaci tamní zahrádkářské kolonie. Pokud návrh projde i u pražských zastupitelů, otevře se tato lokalita po 70 letech veřejnosti. Nově bude možné projít z Kobylis a Proseku až k zoologické zahradě.

HRADECKO

Nový domov v Novém Městě za 144 milionů pro 18 klientů se zdravotním postižením

Královéhradecký kraj zahájil výstavbu domova pro osoby se zdravotním postižením v Novém Městě nad Metují. Investice za 144 milionů korun bude sloužit 18 klientům.

PARDUBICKO

Revitalizace rybníka Rosnička odstraní tisíce kubíků bahna, město investuje 30 mil. Kč

Klíčovým krokem bude fyzické odstranění tisíců metrů krychlových bahna, v kterém sinice přežívají. Projekt získal dotaci a město investuje dalších 30 milionů Kč. Bahno poslouží zemědělcům jako hnojivo.

OSTRAVSKO

Hasiči v Beskydech otestovali nové technologie boje s lesními požáry

Projekt SILVANUS, zahrnující odborníky z 20 zemí, se konal v Moravskoslezském kraji. Cílem je vývoj technologií pro boj s lesními požáry. Zúčastnilo se 49 partnerů včetně HZS MSK. Třídenní akce zahrnovala testování technologií a taktické cvičení v Beskydech, kde byly představeny např. hasicí roboty a kamerové systémy.

BRNĚNSKO

Továrna v Modřicích na Brněnsku vyrábí 14 tisíc tun polystyrenu s pomocí robotů

Továrna v Modřicích na Brněnsku ročně vyprodukuje až 14 tisíc tun pěnového polystyrenu, využívaného hlavně pro izolaci a balení. Díky automatizaci s deseti roboty nahradila manuální práci třiceti zaměstnanců. Základní suroviny získává z brněnských sběrných dvorů. Polystyren je vysoce recyklovatelný a jeho správné třídění je klíčové. Roční obrat české pobočky činí 1,5 miliardy korun.

PLZEŇSKO

Jedna z posledních PechaKucha Night zavítá do plzeňské teplárny

Další z výjimečných míst v Plzni se otevře veřejnosti. A to u příležitosti 46. PechaKucha Night, jež se odehraje 21. června pod širým nebem v industriálním areálu Plzeňské teplárenské.

LIBERECKO

Autokemp ve Frýdlantu: 250 míst, slevy a mobilní kino!

Nově zrekonstruovaný autokemp ve Frýdlantu je připraven přijmout 250 návštěvníků. K dispozici je 24 míst pro karavany a jedno parkovací místo typu stellplatz.

VYSOČINA

Velkopařezitý rybník má čistou vodu

Hygienici ze stanice provedli odběr vzorků vody u Velkopařezitého rybníka a zjistili, že kvalita vody je dobrá. Hodnotili přírodní a lidské znečištění, přičemž nezaznamenali žádné problémy způsobené lidskou činností. Výsledky laboratorního rozboru budou dostupné na konci týdne.

OLOMOUCKO

Mrazy urychlily letošní sklizeň medu v Olomouci

Letošní sezona přináší olomouckým včelařům neobvyklé výzvy, kdy vytáčení medu začalo o tři týdny dříve kvůli mrazům v dubnu. První sklizeň je menší, což způsobily mrazy a poškozené ovocné stromy. Předseda Českého svazu včelařů Olomouc, Jan Seichter, tvrdí, že kvalita sezony se ukáže po druhé sklizni.

PLZEŇSKO

Slet v Plzni přivítá v sobotu 1 200 sokolů

Mimořádnou událost hostí o víkendu Plzeň. Krajský slet Plzeňského kraje přivítá 1 200 cvičenců a vystoupení na stadionu Sokol Plzeň Letná v sobotu 15. června bude secvičnou před celostátním sletem, který bude začátkem prázdnin v Praze.

PRAHA

Vladislav Filip dominoval při výstupu na věž v Krchlebech

V Krchlebech se konal 21. ročník závodu ve výstupu na cvičnou věž. Vladislav Filip z HZS Středočeského kraje zvítězil s časem 14,46 sekund. Na druhém a třetím místě se umístili Lukáš Hons a Pavel Maňas. V doplňkovém závodě štafet zvítězili Milan Tůma a Miloš Ježek.

PLZEŇSKO

Zvířecí záchranáři dali v kraji k adopci deset čapích mláďat

Hnízdění čápů na západě Čech letos nepřálo počasí. Řada mláďat nepřežila.

KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Dvorky nabídly pestrou kulturní směs (TV Západ)

V závěru uplynulého týdne Cheb ožil krajským festivalem uměleckých projektů Chebské dvorky 2004. Více se dozvíte v následující reportáži.

HRADECKO

Lyžařský svah Rozárka zarůstá trávou. Plány na obnovu stagnují

Svah Rozárka na kopci sv. Jana, kdysi populární lyžařské místo, dnes zarůstá trávou a modrým povrchem Snowflex. Plány na obnovení sjezdovky zůstávají nereálné kvůli sporům ohledně pronájmu pozemků a chráněným druhům živočichů. Investor Petr Smola se věnuje jiným projektům, včetně lanového parku.

ZLÍNSKO

Unikátní šperky a poklady Velké Moravy. Nová výstava v Archeoskanzenu Modrá!

Cenné šperky a jedinečné archeologické nálezy z Velkomoravy budou představeny v nové výstavě "Elity Velké Moravy" v podzemní expozici Archeoskanzenu Modrá. Kurátor Luděk Galuška zdůraznil, že přeprava byla pečlivě zabezpečena. Expozice, nákladná na výstavbu, bude splňovat přísné evropské standardy a ukáže mimo jiné náušnice, prsteny a originální zvon z 9. století. Otevření proběhne 20. června a doporučuje se rezervace.

LIBERECKO

Jablonecké tóny - festival plný folkloru a řemesel

Přijďte na 10. ročník festivalu Jablonecké tóny, konaného od 13. do 15. června na Letní scéně Eurocentra. Uvidíte místní i regionální folklorní soubory, tradiční řemesla, stánky s občerstvením a výrobky. Zahájení proběhne 12. června vernisáží výstavy "Senzační zprávy" v Domě Scheybalových.

ÚSTECKO

Moderní škola 4.0 je z Duchcova, rozhodlo se v soutěži

Na Krajském úřadě Ústeckého kraje proběhlo 12. června 2024 slavnostní vyhodnocení soutěže Moderní škola 4.0. Soutěž má za cíl propagovat odborné vzdělávání ve stavebnictví a zvýšit zájem žáků o technické obory. První místo získal projekt Fun Point Dux z Gymnázia a SPŠ v Duchcově.

PRAHA

Předčasné porody: Nízké T-lymfocyty u matek jako rizikový faktor

Výzkum ve VFN v Praze zkoumá předčasné porody s důrazem na hladiny T-regulačních lymfocytů v krvi matek. Nízký počet těchto buněk může znamenat vyšší riziko předčasného porodu.

VYSOČINA

Česko rozebírá přijetí eura: Stabilita koruny versus evropská budoucnost

Diskuze o přijetí eura v Česku, shrnutá Hanou Hajnovou, náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina, se zaměřila na otázky spojené se symbolikou eura, jeho ekonomickými dopady a ztrátou národní suverenity. Hosté ocenili různé pohledy na problematiku. Skeptický přístup Čechů vůči euru vychází z historické stability koruny. Zavedení eura by mělo minimální ekonomický dopad. Česká republika se sice zavázala euro přijmout, ale nestanovila termín. Dlouhodobě nemůže zůstat „měnovým ostrovem“.

OSTRAVSKO

Rekonstrukce pracovny Mechtilde Lichnovské na zámku v Hradci nad Moravicí

Díky rekonstrukci pracovny Mechtilde Lichnovské na zámku Hradec nad Moravicí byla místnost byla obnovena do původní podoby po roce 1914 pomocí historických fotografií a archivních materiálů. Expozice Dnes a předevčírem je součástí projektu Po stopách šlechtických rodů a nabízí pohled na největší šlechtickou sbírku moderních obrazů ve střední Evropě.

PARDUBICKO

Kontroverzní biofarmy v Pardubicích znepokojují místní

Plán na výstavbu biofarem v zahrádkářské kolonii v Pardubicích vyvolal kontroverze. Majitelé parcel chtějí obejít omezení územního plánu a postavit biofarmy, což znepokojuje místní obyvatele i radní. Spor se točí okolo využití právních mezer a budoucího územního plánu, který by mohl takové záměry zablokovat.

OLOMOUCKO

Soudní proces o zavřených stavidlech: Povodeň zpustošila Brodek

Obžalovaní stojí před Okresním soudem v Přerově kvůli povodním z roku 2020, které způsobili svou nedbalostí. Čelí obvinění z obecného ohrožení s možným trestem odnětí svobody na 2-8 let nebo pokutou. Povodně zasáhly Brodek u Přerova a způsobily škodu 13,9 milionů korun.

PLZEŇSKO

Plzeň si v Normandii připomněla Den D

Město Plzeň se ve dnech 5. až 9. června 2024 účastnilo 80. výročí Dne D ve Francii. Tato největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách, jež začala v Normandii 6. června 1942, znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu.

BUDĚJOVICKO

Touškov vře kvůli solární elektrárně. Referendum na obzoru

V jihočeském Touškově probíhá vášnivá debata o plánované solární elektrárně. Místní obyvatelé, včetně Karla Pokorného, se obávají devastace krajiny a snížení hodnoty nemovitostí. Společnost IB Vogt navrhla dvě varianty, ale starosta Vejšický a obyvatelé Mirovic jsou proti. Iniciátor petice Radomír Šafránek kritizuje oba návrhy. Starosta Vejšický plánuje referendum, aby místní rozhodli o projektu.

OLOMOUCKO

Podnikatel Látal odsouzen za podvod s dotacemi: 5,5 roku vězení

Podnikatel Petr Látal byl odsouzen na 5,5 roku vězení za zneužití dotací na rekonstrukci zámků v Branné a Loučné nad Desnou, získal neoprávněně 32,5 milionu Kč. Soud rozhodl, že Látal jednal úmyslně pro osobní zisk. Látal se odvolal a tvrdí, že šlo o kampaň konkurence. Součástí trestu je i peněžitý postih a zákaz činnosti. Obhájce plánuje podat odvolání a ústavní stížnost.