Vzdělávání

PLZEŇSKO

Kraj a pedagogický institut spolupracují propojení vzdělávání

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a Ivo Jupa, ředitel Národního pedagogického institutu České republiky (NPI), podepsali ve středu 12. 6. Memorandum o spolupráci při inovaci oborové soustavy středních škol.

PLZEŇSKO

Město Plzeň ocenilo nejlepší učitele a pracovníky ve školství

Výjimečné pedagogy a zaměstnance svých základních a mateřských škol ocenilo v úterý 11. června město Plzeň. V rámci 9. ročníku Ocenění v oblasti školství za školní rok 2023/2024 převzaly cenu čtyři osobnosti, organizace Patron dětí, policisté, hasiči a záchranáři.

PLZEŇSKO

Lékařská fakulta v Plzni čelí rekordnímu zájmu uchazečů

Přičítá to i novému univerzitnímu kampusu. Přijímací zkoušky se konají už ve středu.

KARLOVARSKO

Chodov: Budova školy se po letech vrátila do majetku města

Školní budova v ulici Komenského se po deseti letech vrátila do majetku Chodova. Město s ní počítá pro nové moderní technické lyceum Avantech.

KARLOVARSKO

Cheb: Základní škola Hradební oslavila 150 let od vzniku (TV Západ)

Chebská 4. základní škola v Hradební ulici si v letošním roce připomíná výročí 150 let od svého založení. Hlavní části oslav byl Den otevřených dveří v pátek 24. května.

PLZEŇSKO

Plzeňští předškoláci soutěžili ve finále sportovních her

Na Atletickém stadionu města Plzně se ve čtvrtek 6. června 2024 konalo finále devátého ročníku Sportovních her mateřských škol (SHMŠ). Akci určenou pro děti předškolního věku připravila Nadace sportující mládeže ve spolupráci s městem Plzeň.

KARLOVARSKO

Mariánské Lázně: Vodní strážci z Kraslic vyhráli 1. místo

V sobotu 18. května se uskutečnil již 16. ročník tradiční soutěže pro dětské čtenáře knihoven našeho regionu - Hry bez hranic, aneb knihovníci dětem. Hlavním pořadatelem letošního ročníku, jehož téma bylo Voda a prameny byla Městská knihovna Mariánské Lázně spolu s Klubkem dětských knihoven Karlovarského kraje.

PLZEŇSKO

Předškolákům se v Plzni otevřou přípravné třídy

Na pěti plzeňských základních školách vzniknou ve školním roce 2024/2025 přípravné třídy. Jejich zřízení odsouhlasila Rada města Plzně. Určené jsou pro předškoláky, přednostně pro děti s odkladem povinné školní docházky.

PLZEŇSKO

V Sušici se žáci naučí opravovat elektromobily

Staré garáže areálu SOŠ a SOU Sušice byly přebudovány na moderní prostory pro výuku autoelektromobility.

LIBERECKO

Nalezené dokumenty z roku 1987 odhalují spojení s minulostí

Ve staré schránce byly nalezeny poškozené dokumenty z roku 1987, včetně zakládací listiny a novin v dobrém stavu. Starostka Jitka Volfová zmínila významný pocit spojení s minulostí. Město plánuje výstavu k 35. výročí sametové revoluce a dokumenty budou restaurací.

VYSOČINA

Bývalí klienti dětských domovů - vzdělání je klíčem k úspěchu, hrozí kybernetické nebezpečí

Na konferenci, které se účastnilo šest krajských dětských domovů, zaznělo sedm životních příběhů bývalých klientů zaměřených na důležitost vzdělání pro snadnější začlenění do běžného života.

PLZEŇSKO

Platby za školkovné a družinu se v Plzni mění

V mateřských školách zřizovaných městem Plzní zaplatí rodiče ve školním roce 2024/2025 za jedno dítě měsíčně 700 korun, za měsíc ve školní družině 300 korun. Na výši částek se shodli zástupci městských obvodů společně s vedením města.

PARDUBICKO

Soutěž TFA - hasiči z Česka, Polska a Slovenska v akci

Soutěž TFA na Ohnivé rozhledně na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí přivítala profesionální i dobrovolné hasiče. Akce pořádaná Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje měla i mezinárodní účast z Polska a Slovenska. Hasiči soutěžili ve čtyřech náročných disciplínách dle přísných pravidel.

PLZEŇSKO

Školy v Plzeňském kraji potřebují speciální pedagogy, ti chybějí

Pedagogická fakulta zatím na rozšíření žádaného oboru marně shání peníze.

KARLOVARSKO

Region: Kraj podpořil studenty VOŠ se sociálním zaměřením částkou přes půl milionu korun

Na podzim minulého roku byl vyhlášen nový stipendijní program pro studenty vyšších odborných škol oboru Sociální práce. Má pomoci zvýšit počet kvalifikovaných pracovníků v sociální oblasti a díky tomu postupně snížit výskyt negativních sociální jevů v regionu. Krajští radní na jednom ze svých posledních zasedání schválili stipendia pro 11 žadatelů, kteří úspěšně splnili veškeré podmínky titulu.

ÚSTECKO

Lovosičtí studenti navštívili ESA a květinový park

Žáci Střední odborné školy technické a zahradnické z Lovosic navštívili během třídenního poznávacího zájezdu do Nizozemska Evropskou kosmickou agenturu (ESA), kde se setkali s českými vědci.

KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Výstava v Bartoloměji ukazuje historii papíru (TV Západ)

Již pouze do konce května bude v chebském kostele svatého Bartoloměje k vidění výstava nazvaná Zkuste si to bez papíru. Expozice je věnována historii výroby papíru v chebském regionu, vývoji výrobní technologie a mnoha dalším zajímavostem.

KARLOVARSKO

2004 – Sokolov: Muzeum připomíná zaniklé obce (TV Západ)

Sokolovské muzeum připravilo pro své návštěvníky výstavu mapující historii měst a vesnic, které v posledních desetiletích zmizely z mapy. Expozice nazvaná Zaniklé obce Sokolovska je v současné době k vidění ve výstavních prostorách na nádvoří sokolovského zámku.

VYSOČINA

Gastronomická škola ze Žďáru nad Sázavou zářila v Bavorsku

Střední škola gastronomická Adolfa Kölpinga ze Žďáru nad Sázavou se úspěšně prezentovala v Dolním Bavorsku již minulý rok na Bavorsko-českém večeru vaření. Podle Hany Hajnové je společná akce příkladem snahy propojit odborně zaměřené školy a umožnit studentům praxi v zahraničí.

PLZEŇSKO

Soutěž Řemeslo má zlaté dno zná své vítěze

Své vítěze zná tradiční rukodělná soutěž žáků středních škol v Plzeňském kraji Řemeslo má zlaté dno, kterou na podporu technického vzdělávání vyhlašuje Plzeňský kraj.

LIBERECKO

Zemřel architekt Otakar Binar, tvůrce Ještědu

Český rozhlas Dvojka oznámil úmrtí významného architekta Otakara Binara, nar. 1931. Jako spoluzakládající člen SIAL přispěl k projektu horského hotelu s vysílačem na Ještědu, oceněnému poctou hejtmana LK a Medailí města Liberce. Zemřel v 92 letech; jeho odkaz zůstává významný pro českou architekturu.

PLZEŇSKO

Univerzita otevřela samoobslužnou nonstop prodejnu potravin

Čtyři sta druhů zboží nabízí samoobslužná kontejnerová prodejna v kampusu ZČU. Je první svého druhu v ČR

PLZEŇSKO

Doučování má zabránit předčasným odchodům dětí ze základních škol

Na základních školách v Plzni nově funguje projekt Doučování jako prevence školního neúspěchu. Jeho cílem je podpořit žáky, u kterých je zvýšené riziko, že ukončí školní docházku dříve než v deváté třídě.

PRAHA

Střední školy v Praze praskají ve švech - 16 % žáků bez místa

Ministr školství Mikuláš Bek upozornil na vážné kapacitní problémy středních škol v Praze, které se projevily při přijímacím řízení. Šestnáct procent žáků se nedostalo na žádnou střední školu, což je výrazně více než v jiných krajích.

PRAHA

Strašnice odhalily obnovený památník 749 padlým skautům

V pražských Strašnicích byl obnoven památník věnovaný 749 československým skautům, kteří padli během dvou světových válek a pod komunistickým režimem. Památník, odstraněný v roce 2017, byl po úpravách místo slavnostně odhalen za hlavním vstupem do strašnického krematoria.

BRNĚNSKO

Open house Praha a Brno - objevte nepřístupné budovy

Festivaly Open House Praha a Open House Brno otevírají veřejnosti stovky běžně nepřístupných budov. Pražský program zahrnuje 115 objektů. Brněnský festival nabízí více než stovku staveb, z toho 74 bez registrace. Festivaly podporují komunitní život a inkluzi.

KARLOVARSKO

Karlovarský kraj: Proběhlo krajské kolo dopravní soutěže mladých cyklistů

V Karlovarském kraji proběhla soutěž Mladých cyklistů, kterou vyhlašuje Ministerstvo dopravy – BESIP se spoluvyhlašovateli, kterými jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policejní prezidium Policie České republiky, Český červený kříž a další organizace, které zabezpečují činnosti obsažené v článcích metodiky.

BRNĚNSKO

Brně zrušilo diplomatické setkání - univerzity odmítly účast některých států

Brněnský magistrát zrušil setkání diplomatů kvůli neúčasti univerzit, které odmítly přítomnost zástupců ze zemí jako Severní Korea a Írán. Setkání mělo podpořit mezinárodní vědecké kontakty a přilákání studentů.

OSTRAVSKO

V Doubravě hrozí odchod učitelů a pokles kvality výuky

Ve městě Doubrava vypukl spor o vedení místní základní školy. Městský úřad neobnovil smlouvu s ředitelkou a vypsalo konkurs na nového šéfa, což vyvolalo rozruch mezi rodiči a pedagogy. Obavy jsou, že může dojít k masivnímu odchodu učitelů a snížení kvality výuky.

OLOMOUCKO

Zemědělští studenti z Českého Těšína na chmelnici

Studenti zemědělské školy z Českého Těšína se aktivně podílejí na pracích v chmelnici. Rostliny prožívají extrémní teplotní výkyvy, což způsobilo předčasný růst chmele, který zbrzdily následné mrazy. Pracovníky komplikuje silný vítr, který rostliny často sfoukává ze svých míst.