Zdraví

OLOMOUCKO

Olomoucký kraj podpoří domácí paliativní péči za 10 milionů

Olomoucký kraj se zaměřuje na podporu paliativní péče, s důrazem na domácí péči pro nevyléčitelně nemocné. Letos vyčlenil přes deset milionů korun na podporu 14 organizací včetně nemocnic a charit. Kraj klade důraz na to, aby lidé mohli strávit poslední chvíle života mezi blízkými.

ÚSTECKO

Litvínov staví nový bazén za 120 mil.

Radnice v Litvínově plánuje výstavbu nového plaveckého bazénu, financovaného z městského rozpočtu a dotace od Národní sportovní agentury. Město požádalo o dotaci 120 milionů korun, výsledky očekává v několika týdnech. Práce by mohly začít letos, pokud dotace nebude získána, projekt by mohl být zastaven.

PLZEŇSKO

Stodská rehabilitace pořídila vysokovýkonný laser

Stodská nemocnice rozšiřuje rehabilitační péči pro pacienty s vleklými bolesti pohybového aparátu včetně kloubů nebo pacientů po ortopedických operacích. V uplynulých dnech pořídilo rehabilitační oddělení nový vysokovýkonný laser.

ZLÍNSKO

Otrokovice - nová záchranářská základna za 139 milionů

Nová výjezdová základna v Otrokovicích pro záchranářské týmy je kompletně vybavená a plně funkční, s trenažérem pro řidiče sanitních vozidel a zázemím pro biohazard tým. Základna nabízí větší bezpečnost, prostor pro školení a přípravu na mimořádné události.

PARDUBICKO

Svitavy ovládly regionální soutěž ve vyprošťování

Regionální soutěž ve vyprošťování u dopravních nehod se v Moravské Třebové. Zúčastnilo se ji devět družstev, včetně týmů HZS Pardubického a Královéhradeckého kraje a Správy železnic JPO Česká Třebová. Nejvíce bodů získalo domácí družstvo ze Svitav.

PLZEŇSKO

Jaké je stáří? Geriatrické oddělení FN Plzeň otevírá dveře

Geriatrické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň srdečně zve širokou veřejnost na Den otevřených dveří, který se uskuteční ve středu 5. června od 14 hodin v pavilonu č. 7 v areálu FN Bory.

VYSOČINA

Kraj Vysočina podpoří rodiny zasažené úmrtím dítěte

„Pomoc při úmrtí dítěte v našem regionu poskytuje např. organizace poskytující paliativní péči a do budoucna i krajský hospic. Služba se zaměřuje na rodiny, které nevyužívaly žádný hospic a úmrtí je zasáhlo náhle. Kraj Vysočina podpoří organizaci Dlouhá cesta 100 tisíc korun v roce 2024.“

ÚSTECKO

Zubař z Mostu podváděl pojišťovny, škoda 2,3 milionu

Mostecký okresní soud odsoudil zubaře, který falešně vykazoval neprovedené zdravotní úkony pojišťovnám. Získal tak 2,3 milionu korun, zejména z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky a zákaz zastupování firem.

PLZEŇSKO

Potvrzoval lékařské posudky, i když nebyl lékař

Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Plzeň předložili státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby. Obžaloba je proti 45letému muži, který byl obviněn ze spáchání zločinu podvodu.

OSTRAVSKO

Moravskoslezský kraj: Krize lékařů, ČSSD navrhuje řešení

Moravskoslezský kraj čelí akutnímu nedostatku lékařů a zdravotnického personálu, což komplikuje přístup k základní zdravotní péči. Kandidát ČSSD Svatopluk Němeček navrhuje regionální opatření na udržení mladých lékařů. ČSSD míří na lepší volební výsledek, změny se dějí i u dalších stran.

ZLÍNSKO

Hlavní postava metanolové kauzy, Jiří Vacula, na svobodě

Distribuční postava metanolové kauzy, Jiří Vacula, byl podmínečně propuštěn na svobodu po odpykání více než dvou třetin 15letého trestu za prodej smrtícího metanolu. Jeho svědectví pomohlo rozkrýt případ, při němž zemřelo 48 lidí. Metanolová aféra vedla k přijetí přísnějších zákonů a zlepšení kontroly výroby alkoholu.

PLZEŇSKO

Klatovská nemocnice nabídne ve středu na náměstí vyšetření zdarma

Klatovská nemocnice se i letos připojuje k akci Den veřejného zdraví a prevence, kterou na středu 5. června od 11 do 16:30 připravuje na náměstí Míru v Klatovech Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Plzeňský kraj.

OSTRAVSKO

Včelí úly na radniční věži - zelenější Ostrava

Čtyři nové včelí úly byly umístěny ve výšce 40 metrů na radniční věži v Ostravě. Cílem projektu je zlepšit městskou zeleň a životní prostředí. Ve městech, kde se méně používají chemikálie, nacházejí včely lepší podmínky k životu.

PLZEŇSKO

Sušická nemocnice obnovila operace

Stalo se tak po téměř čtyřleté pauze. Zákrok podstoupili čtyři lidé.

OSTRAVSKO

Krajská nemocnice zahajuje operace s novými švédskými endoprotézami

Krajská nemocnici musela změnit dodavatele endoprotéz poté, co americký výrobce přestal zásobovat Českou republiku. Nový dodavatel byl nalezen ve Švédsku a primář ortopedie Radek Pavliční absolvoval potřebné školení.

VYSOČINA

Nemocnice v kraji zvyšují odběry krve před prázdninami

Dárci krevní skupiny 0- jsou univerzální a velmi potřební v akutních případech, zatímco AB mohou darovat plazmu komukoliv. Nemocnice v Třebíči a další v kraji navyšují odběry před prázdninami. Například Pelhřimovská a Novoměstská nemocnice zaznamenaly v roce 2023 přes 4500 odběrů a přes 200 prvodárců.

ÚSTECKO

Krajská nemocnice omezuje provoz po požáru trafostanice

Krajská zdravotní upozorňuje na omezení provozu nemocnice po úterním požáru trafostanice a radí využití okolních zařízení. Záchranné služby jsou přesměrovány. CT a rentgen nejsou dostupné, hospitalizovaní pacienti péči dostávají. Provoz má být obnoven do pátku.

PRAHA

Nový navigační systém usnadňuje orientaci v nemocnici

V květnu byl v nemocnici spuštěn nový navigační systém po úspěšném pilotním testování. Tento projekt, schválený s nadšením, zjednodušuje orientaci v rozlehlé nemocnici. Systém používá dotykové obrazovky a mobilní zařízení, které poskytují navigaci k různým pracovištím.

HRADECKO

Výstavba nového domova pro seniory v Hostinném

Královéhradecký kraj podpoří Hostinné při výstavbě nového domova pro seniory s 56 lůžky za 100 milionů korun. Město přispěje 20 miliony, kraj až 80 miliony. Zařízení bude sloužit hlavně seniorům, částečně i jako domov se zvláštním režimem a odlehčovací služba. otevření se plánuje na rok 2026.

VYSOČINA

Hospic na Vysočině přivítá první zaměstnance již v červnu

Hospic na Vysočině dokončuje poslední úpravy, aby během června mohl přivítat první zaměstnance. Zařízení s kapacitou osmnáct lůžek pro dospělé a dva dětské pokoje bude sloužit těžce nemocným a jejich rodinám. Výstavbu za 76 milionů korun zahájila firma Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod na podzim 2022.

BUDĚJOVICKO

Slané bazény přinášejí řadu výhod

Slané bazény, které využívají solonizační jednotky k výrobě chloru z rozpuštěné soli, mají oproti klasickým chlorovým bazénům několik výhod. V tomto článku se na tyto výhody podíváme

PLZEŇSKO

Onkologický stacionář ve FN Plzeň je komfortnější

Plzeňský kraj je ve výskytu zhoubných nádorů dlouhodobě na předním místě, u nádorů ledvin se bezkonkurenčně drží na místě prvním.

BRNĚNSKO

E.ON buduje bateriové úložiště ve Vranově

Obnovitelné zdroje energie v EU tvoří čtvrtinu celkové elektřiny, ale jejich nestabilita zůstává výzvou. Klíčem je zajistit stabilitu v distribuční síti. E.ON investuje do projektů jako bateriové úložiště ve Vranově, které je plně digitalizované a monitorované. Systém používá hasicí techniku s čistým dusíkem.

PLZEŇSKO

Zaměstnanci krajských nemocnic převzali skleněná srdce

Krajské rodinné nemocnice opět oceňovaly výjimečné zaměstnance, kteří jsou ve své práci příkladem pro své okolí a dělají dobré jméno nemocnici. Předávání cen Srdce nemocnic Plzeňského kraje se konalo na hradě Švihov na Klatovsku.

KARLOVARSKO

Region: Založení letecké záchranné služby v Karlovarském kraji je na dosah. Veškeré přípravné kroky byly splněny

Po dlouhodobých jednáních a usilovné snaze ze strany vedení Karlovarského kraje se blíží vznik samostatné letecké záchranné služby (LZS) na území regionu. Ministerstvo zdravotnictví přijalo všechny připomínky ze strany Karlovarského kraje k materiálu „Návrh řešení zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2028“ a podpořilo variantu vytvoření samostatné letecké základy v kraji v rámci koncepce LZS v České republice. Materiál bude ještě projednán Vládou ČR.

PLZEŇSKO

Přednáška ve FN na Borech poradí, jak zlepšit kvalitu života ve stáří

FN Plzeň zve širokou veřejnost na přednáškové odpoledne „Jak zlepšit kvalitu života ve stáří“, které se uskuteční ve středu 29. května 2024 od 14 hodin v posluchárně v pavilonu č. 63 v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech.

BUDĚJOVICKO

Parazitolog Julius Lukeš členem Národní akademie věd USA

Julius Lukeš, významný český parazitolog, byl jmenován členem Národní akademie věd USA (NAS), což je první ocenění, které jej hluboce zasáhlo. Ve své kariéře na Parazitologickém ústavu AV ČR a Jihočeské univerzitě se zaměřil na studium parazitů.

LIBERECKO

Úroveň podzemní vody u hranic s Českem stoupá

Úroveň podzemní vody vzrostla ve čtyřech vrtech u podzemní stěny poblíž hranic s Českem, což potvrzuje její účinnost. Významný nárůst hladiny v průběhu dvou let zaznamenali experti z České geologické služby. I když Greenpeace upozorňuje na pokles v hlubších vrtech, měření ukazuje pozitivní výsledky blízko bariéry.

ÚSTECKO

Mšené-lázně rozhodují - větrné elektrárny ano či ne?

Obyvatelé Mšených lázní budou v referendu rozhodovat o výstavbě větrných elektráren. Návrh referenda byl schválen díky 656 sesbíraným podpisům. Názory obyvatel jsou rozdělené: někteří se obávají narušení klidu a hluku, zatímco jiní vidí v projektu ekologické a ekonomické výhody.

BRNĚNSKO

Čeští vědci naučili bakterie zpracovávat rostlinný cukr

Tým vědců z Masarykovy univerzity v Brně vyvinul metodu, jak adaptovat bakterie Pseudomonas putida na zpracovávání xylózy, cukru nacházejícího se v rostlinné biomase. Tento objev může zlevnit a rozšířit biotechnologickou výrobu látek, včetně léčiv a biopaliv.