Doprava

ZLÍNSKO

Nový přechod a bezpečnostní úpravy. Rekonstrukce Zlínské Vavrečkovy ulice

V městské části Zlína, Vavrečkově ulici, proběhnou významné rekonstrukční práce, zahrnující výměnu asfaltového povrchu a opravy kanalizace. Nový přechod pro chodce zlepší bezpečnost. Kvůli opravám se uzavře parkoviště. Práce proběhnou během letních prázdnin, ulice bude průjezdná od poloviny srpna.

BRNĚNSKO

Řidiči MHD varují - bez rádia nepřijmeme jízdy navíc, hrozí problémy!

Vedení DPMB zakázalo řidičům brněnské MHD poslouchat rádio při jízdě kvůli stížnostem cestujících na hluk. Toto opatření narazilo na odpor řidičů, kteří se obávají o svou pracovní motivaci a mohou odmítat směny. Konflikt chce DPMB řešit jednáním s odbory.

BUDĚJOVICKO

Na Českobudějovicku roste počet srážek se zvěří

Řidiči na silnici mezi Starou Oborou a Novou Vsí na Českobudějovicku se často střetávají se zvěří. Loni tam bylo sraženo 42 větších zvířat. Počet nehod se zvěří v Jihočeském kraji roste, což dokládají data pojišťoven a odborníků.

PLZEŇSKO

V Plzni skončí se začátkem prázdnin parkování kamionů

Od začátku července by kamiony neměly stát na pozemcích města. V ulicích se v nejbližších týdnech objeví zákazové značky.

BRNĚNSKO

Nová značka na stoletém mostě proti přetížení. Řidiči ji ignorují!

Výstavba Velkého městského okruhu a uzavření Karlovy ulice vedly k přetížení Maloměřického mostu. Na mostě platí nová dopravní značka, zakazující současný průjezd více nákladních vozidel. Přesto řidiči pravidla nedodržují, hrozí jim pokuta až 1 500 Kč. Omezení platí do 16. srpna.

BUDĚJOVICKO

D3 u Tábora slibuje ŘSD dokončit v létě

ŘSD plánuje dokončení chybějícího úseku dálnice D3 u Tábora na přelomu července a srpna. Právní moc stavebního povolení se očekává kolem 20. června. Stavba byla zpožděna kvůli sporům o pozemky, které řešil Ústavní soud. Pověřená firma má na dokončení čtyřicet dní.

PRAHA

Praha 7: Obyvatelé jednoznačně odmítli zdražení parkovného v modrých zónách

Občané Prahy 7 se jasně vyslovili proti zvyšování cen za parkování v modrých zónách, jak navrhuje magistrát v rámci nové parkovací reformy. V rámci hlasování, které proběhlo souběžně s volbami do Evropského parlamentu, dali jasně najevo svůj nesouhlas.

PARDUBICKO

Tragédie v Pardubicích podtrhuje důležitost systému ETCS

Ve středu večer došlo v Pardubicích k tragické železniční nehodě, při které zemřeli čtyři lidé. Událost zdůraznila potřebu zavedení evropského zabezpečovacího systému ETCS. Ministr dopravy Martin Kupka uvedl, že termín implementace je závazný do 1. ledna 2025. Rychlá reakce záchranářů umožnila částečné obnovení provozu.

VYSOČINA

Jihlava zlepšuje parkování: Rozšiřuje zpoplatněné zóny a zavádí novou aplikaci a SMS platby

V Jihlavě se stále vedou spory ohledně parkovacího systému. Koalice tvrdí, že systém uvolňuje ulice, zatímco opozice ho kritizuje jako neefektivní a poškozující podnikání. Primátor Petr Ryška argumentuje, že investice do infrastruktury jsou klíčové, ale opozice namítá nedostatek parkovacích míst.

PRAHA

Krádež kabelů ochromila vlakový provoz přes Smíchov

V pondělí ráno došlo k omezení provozu vlaků přes pražské smíchovské nádraží kvůli poruše zabezpečovacího zařízení, kterou způsobili zloději kabelů. Podle informací na webu Českých drah byl provoz ve stanici Praha-Smíchov obnoven kolem 7:30.

ZLÍNSKO

Malenovice sužují nehody a nedostatek parkovacích míst. Co bude dál?

Problémy s parkováním v Malenovicích vedly k nehodám a komplikacím v dopravě. Místní obyvatelé vyjadřují nespokojenost s nedostatkem parkovacích míst, a město Zlín plánuje nové parkovací projekty, včetně parkovacích domů a zavedení modrých zón. Podobné problémy řeší i další města.

BRNĚNSKO

Cyklisté i chodci v ohrožení na Žámalově:

Spolek Brno na kole a mluvčí Michal Šindelář poukazují na nedostatky, zejména neukončené cyklopruhy, a nebezpečí na křižovatkách. Projektový manažer Jan Růžička argumentuje omezením prostoru a technickými normami.

PARDUBICKO

RegioJet odškodní oběti tragické srážky u Pardubic

RegioJet poskytne odškodnění cestujícím a dalším osobám po tragické srážce vlaků u Pardubic. Čtyři lidé zahynuli a 27 bylo zraněno. Krizové linky jsou zřízeny a provoz na trati byl na devět hodin zastaven. Vyšetřování příčin pokračuje, zranění a pozůstalí by měli kontaktovat dopravce.

LIBERECKO

Opravy mezi Mnichovem a Oldřichovem zkomplikují turistickou sezónu

Opravy silnic mezi Mnichovem a Oldřichovem mají zvýšit bezpečnost chodců, zvláště dětí. Komplikaci přináší souběžné rekonstrukce železnic, které zasáhnou turistickou sezónu. Starostové kritizují špatnou komunikaci s Správou železnic. Rekonstrukce jsou nezbytné pro zlepšení infrastruktury, ale způsobí problémy obyvatelům i turistům.

PRAHA

Další nehoda na železnici. Vlak vykolejil v Milovicích

V Milovicích vykolejil vlak jednou nápravou, což způsobilo škodu odhadovanou na 1,5 milionu korun. Ve vlaku bylo cca 30 cestujících, kteří byli bezpečně evakuováni. Byla zavedena náhradní autobusová doprava. Incident se vyšetřuje. Tento týden se jedná již o druhou nehodu na železnici.

BRNĚNSKO

Nový Úsek Okruhu v Brně: Řidiči Se Dočkají 18. Srpna

Brněnští řidiči se těší na otevření nové části městského okruhu na Tomkově náměstí 18. srpna. Stavba komplikovala dopravu mezi východní a severní částí města. Do té doby čeká řidiče omezení, jako třeba uzávěrka Karlovy ulice a Husovického tunelu. Práce budou pokračovat do konce roku i na dalších kritických úsecích.

PARDUBICKO

PPP Projekt pro D35. Stavba plánuje dostavbu na rok 2026!

Stát připravuje nový PPP projekt pro dva úseky dálnice D35 mezi Svitavami a Mohelnicí, s dostavbou plánovanou na rok 2026. Navzdory ročnímu zpoždění ministra dopravy Martina Kupky zůstává optimistický ohledně zadávání tendru. Kritika přichází od stínového ministra dopravy Kolovratníka, který preferuje klasický způsob výstavby.

BRNĚNSKO

Brno zavádí více zón s rychlostí 30 km/h, plošný limit neprojde

V Brně přibývá zón s rychlostním limitem 30 km/h, přičemž plošný limit se neplánuje. Aktivisté požadovali zavedení limitu na 30 km/h plošně, což městský radní Petr Kratochvíl odmítl. V oblastech s rezidentním parkováním již třicítka funguje a nové horizontální značení má zlepšit bezpečnost.

PLZEŇSKO

Nedělní změna jízdních řádů ČD: v kraji jen dvě drobnosti

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabídku spojení a přípojové vazby mezi jednotlivými spoji.

ZLÍNSKO

Most přes Moravu bude levnější: Zrušení průplavu přineslo úspory!

Stavba mostu přes řeku Moravu ve Starém Městě bude jednodušší a levnější díky zrušení plánů na průplav Dunaj-Odra-Labe. To umožní obcím rozvoj infrastruktury a turistických projektů, jako je přístaviště Slovacko. Někteří ekologové varují před možným zneužitím uvolněných pozemků developery.

PARDUBICKO

Vláda ruší kanál Dunaj-Odra-Labe. Šance pro nové projekty!

Vláda zrušila plán kanálu Dunaj-Odra-Labe, což umožní obcím lépe využít dosud blokované pozemky. Ladislav Valtr z ODS se těší na nové rozvojové příležitosti. Česká Třebová, Pardubice a další oblasti nyní mohou plánovat nové projekty bez obav z nákladné a nereálné stavby kanálu.

ÚSTECKO

Rekonstrukce mostu Dr. Beneše omezí dopravu až do listopadu

Od 29. května do 30. listopadu 2024 jsou z důvodu příprav na rekonstrukci mostu Dr. Edvarda Beneše plánována dopravní omezení. Týká se to uzavírek cyklostezky, vjezdů do garáží a změn značení v ulicích Zeyerova, Varšavská a Hviezdoslavova. Objízdné trasy budou zajištěny.

BUDĚJOVICKO

Zahájení výstavby posledního úseku dálnice D3 - přelomový den nastává 28. června!

Jižní Čechy zahájí 28. června výstavbu posledního úseku dálnice D3 mezi Kaplicí a Nažidly po získání stavebního povolení. Cena projektu je téměř 4,5 miliardy korun. Dálnice D3 bude nejrozestavěnější v kraji, ale 28 km úseku z Úsilného do Kaplice bude dokončeno ještě letos.

PRAHA

Parkování v Praze může zdražit až na 9 600 Kč ročně

Parkování v Praze může zdražit, zvláště v městské části Praha 7. Magistrát zvažuje zvýšení ročního poplatku za rezidenční kartu z 1 200 na až 9 600 korun. Cílem je snížit počet aut a zlepšit dostupnost parkovacích míst. Podobné kroky chystají i jiné části Prahy, což vyvolává debaty mezi obyvateli.

PARDUBICKO

Tragická srážka vlaků v Pardubicích: 4 mrtví, 20 zraněných

Tragická srážka vlaků v Pardubicích způsobila smrt čtyř lidí a zranila více než dvacet. Expresní vlak RegioJet se srazil s nákladním vlakem ČD Cargo. Ministerstvo dopravy a Integrovaný záchranný systém zasahovaly na místě. Vyšetřování provádí železniční inspekce a policie. Škody dosahují 110 milionů korun.

PLZEŇSKO

V Mýtě u dálnice vznikl nový kruhový objezd

Je na sjezdu z dálnice D5. Měl by řidičům zajistit větší bezpečnost.

BUDĚJOVICKO

Jihočeské letiště přechází na celoroční provoz

Jihočeské letiště České Budějovice se stává letištěm s celoročním provozem. Novinkou jsou obchod a kavárna. Loňský počet 10 tisíc cestujících má letos vzrůst na 70-80 tisíc. Cestovní kanceláře, včetně Čedoku, rozšířily svou nabídku zájezdů.

BRNĚNSKO

Vážná nehoda autobusu u Omic: Padající strom zranil řidičku

Vážná nehoda autobusu se stala na silnici třetí třídy u Omic kvůli pádu stromu. Řidička utrpěla středně těžká zranění a byla převezena do Fakultní nemocnice Brno. Akce hasičů trvala přes 40 minut. Silnice byla neprůjezdná až do třetí hodiny ranní. Nehodu způsobily silné přívalové deště.

PLZEŇSKO

Mezi Plzní a Nepomukem nahradí vlaky autobusy

Z důvodu četných srážek během uplynulého víkendu došlo k sesuvu půdy na trati Plzeň – České Budějovice, konkrétně v úseku Plzeň-Koterov – Starý Plzenec.

PRAHA

Lávku pro pěší na žižkovské Ohradě je havarijním stavu

V březnu až květnu 2024 odhalil diagnostický průzkum vážnou trhlinu na západní větvi lávky. Technická správa komunikací (TSK) uvedla, že kvůli tomu byla omezená zatížitelnost lávky na 120 kg/m2. Most se nachází ve stavebním stupni VII, což je havarijní stav.