Nová spojka zrychluje řidičům cestu na Šumpersku a Bludovský obchvat

Nová spojka k bludovskému obchvatu na Šumpersku zlepšuje cestování řidičům, zkracuje cestu z Postřelmova do Chromče a snižuje tranzitní dopravu v obcích Bludov a Chromeč. Přeložka silnice I/11 má délku 4 kilometry a stála 318 milionů korun.

Řidiči už nemusí trpět zdlouhavým cestováním přes několik obcí, díky nové spojce k bludovskému obchvatu na Šumpersku. Tato přeložka silnice I/11 z Postřelmova do Chromče zkrátí cestu a ulehčí tak obyvatelům Bludova a obce Chromeč od intenzivní tranzitní dopravy. Zlepšení se dočkají také řidiči, kteří už nemusí trpět pomalým projížděním obcemi a objedou klikatý, kopcovitý úsek mezi Bludovem a Šumperkem.

Nová přeložka silnice I/11 je dlouhá čtyři kilometry, avšak nahrazuje šestikilometrový úsek staré silnice. Důvodem je připojení ke čtyřpruhovému bludovskému obchvatu, který je v provozu už od loňska. Stavby na sebe navazují a společně tvoří jeden celek prospěšný životnímu komfortu i bezpečnosti silničního provozu, jak uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Stavba je částečně obchvatem Bludova a částečně obchvatem nedaleké Chromče. Starosta Chromče František Brdečka (KDU-ČSL) zmiňuje, že obydlenou zástavbou denně projíždělo velké množství aut a od nového úseku si slibují snížení automobilového provozu v obci.

Nový silniční úsek mezi obcemi Postřelmov a Chromeč vznikal dva roky od jara 2022. ŘSD za něj zaplatilo 318 milionů korun. Zakázku získala společnost Strabag, která v tendru nabídla cenu o osmdesát milionů nižší, než byla předpokládaná suma.

Po zprovoznění bludovského obchvatu a související přeložky silnice I/11 připravuje ŘSD v regionu další důležité stavby. Za dva roky má začít stavba obchvatu Zábřehu, který naváže na ten bludovský. V dlouhodobější perspektivě počítá i s obchvatem Šumperku na opačném konci nynějšího čtyřpruhu u Bludova.

Silnice I/11, která nyní dostala na Šumpersku částečně novou trasu, je jedna z nejdelších komunikací v Česku. V minulosti vedla z Prahy, od otevření dálnice D11 začíná v Hradci Králové a vede přes Žamberk, Šumperk, Bruntál, Opavu, Ostravu a Český Těšín k Třinci. S 294 kilometry je nejdelší silnicí I. třídy, ze všech pozemních komunikací je delší pouze dálnice D1.