Traktory na hranicích: Zemědělci protestují proti levnému dovozu z Ukrajiny

Polští farmáři zahajují měsíční protest proti dovozu levných potravin ze sousední Ukrajiny. Asi 20 traktorů vyjelo směrem do Kudowy. Protest mají na plánu i němečtí, francouzští a další evropský zemědělci kvůli omezení představovaná opatřeními EU v boji proti klimatickým změnám a rostoucím nákladům.

V lázeňské příhraniční obci Kudowa-Zdrój od rána protestovalo zhruba padesátka zemědělců. Asi 20 traktorů vyjelo kolem 10:30 ze Slaného směrem do Kudowy. Na jednom stroji je transparent: „Brusel žere a flámuje, zemědělci krachují.“ „Na hranici v Náchodě Bělovsí jezdí od polských hranic jen minimum aut, slabý provoz je i od Náchoda, kamiony jezdí,“ hlásila z místa reportérka kolem 11. hodiny. Před možnými problémy v dopravě během pátku varovalo i město Náchod, které leží na hranicích s Polskem. V sousedním lázeňském městečku Kudowa-Zdrój má protest charakter zpomalené dopravy, kdy traktory opakovaně jezdí mezi čerpacími stanicemi BP a Circle.

Chceme prodat naše produkty za odpovídající ceny, abychom na naší činnost nedoplácí a aby to pro malého zemědělce nebylo likvidační. Jestli protesty nepřinesou výsledek do 20. února, určitě se potkáme znovu,“ řekl před odjezdem kolony organizátor Bartlomiej Janicki.

Podle protestujících do Polska putuje mnoho zboží z Ukrajiny za hodně nízkou cenu, které nemohou konkurovat, protože ani nepokryje náklady na výrobu. „Pšenice je tedy v Polsku za 700 zlotých, což je směšné. Z Ukrajiny přitom přivážejí pšenici, která nesplňuje evropské normy a stojí 300 nebo i 200 zlotých. Nikdo tedy polskou pšenici nechce koupit,“ vysvětlil osmnáctiletý Filip z Mezilesí, který studoval zemědělskou školu v Králíkách. Má 30 hektarů, na kterých pěstuje obilí, ale roční náklady prý zvládne pokrýt ze tří čtvrtin.

„Ve skladech je 6 milionů tun pšenice z Ukrajiny. Protestujeme i proti zemědělské politice EU a jejím normám, například musíme nechávat čtyři procenta výměry ladem ročně,“ uvedl mladý zemědělec.

V Kłodzku stovka rolníků plánovala během pátku odstavit 65 traktorů u krajinice, tak aby částečně zasahovaly do jízdního pruhu a řidiče donutily zpomalit. „V obou případech by nemělo dojít k zablokování komunikace, přesto lze očekávat, že s největší pravděpodobností dojde k omezení a zpomalení dopravy nejen na polské, ale i na české straně, konkrétně v Náchodě,“ upozornila mluvčí města Náchod Nina Adlof.

Nynější protesty plánuje odborový svaz polských zemědělců Solidarita na 30 dnů, během kterých budou blokovat hranice, dálnice a silnice. Připojují se tak k podobným protestům konaným po celé Evropě. Zemědělci v Německu, Francii a dalších evropských zemích v posledních dnech protestují proti omezením, která na ně klade opatření Evropské unie v boji proti klimatickým změnám, rostoucím nákladům i podle nich nepoctivé konkurenci ze zahraničí. Polští zemědělci si stěžují zejména na negativní důsledky dovozu levných potravin ze sousední Ukrajiny. Nyní je již nahlášeno kolem 150 míst, kde se chystají protestovat.

„Naše trpělivost se vyčerpala. Stanovisko Bruselu ohledně obchodu s Ukrajinou z ledna není pro naše společenství zemědělců přijatelné,“ uvedla Solidarita, která sdružuje samostatně hospodařící zemědělce. „Nemáme tak jinou možnost, než vyhlásit generální stávku,“ dodali zástupci svazu.

Největší dosavadní protest v Polsku se odehrál 24. ledna, kdy zemědělci s traktory a zemědělskými stroji vyjeli na silnice na 180 místech země. V Dolním Slezsku se objevili například u měst Legnica, Wałbrzych či Kłodzko.

Svaz Solidarita plánuje kromě blokády hraničních přechodů mezi Polskem a Ukrajinou také jednorázové blokády silnic po celém Polsku, a to v období od 9. února do 10. března.

Polští zemědělci z jiného sdružení již dříve blokovali klíčový hraniční přechod mezi Polskem a Ukrajinou. Blokádu však začátkem ledna ukončili, protože se polská vláda zavázala splnit jejich požadavky, píše Reuters. Evropská komise uvedla, že obavám protestujících evropských zemědělců pozorně naslouchá. „V souvislosti se specifickými obavami, které zemědělci v současnosti vyjadřují, posuzuje komise další možné kroky.“