KARLOVARSKO

2005 – Cheb: Areál Dragoun je na prodej, jistina činí 30 milionů (TV Západ)

Osmihektarový areál bývalých kasáren Dragoun v Chebu je na prodej. Nabídky jednotlivých zájemců bude město přijímat až do konce září. O budoucím využití areálu se na chebské radnici vedla diskuse už od loňského podzimu, přičemž se kromě prodeje zvažoval i jeho další pronájem.


„Kdybychom to pronajali, to znamená, že to zůstane tak, jak to je. A je to vlastně uprostřed města ohraničená část, izolovaná a to se nám už nelíbilo, proto prodej,“ zdůvodnil rozhodnutí města jeho starosta Jan Svoboda.

Dragoun je na prodej buď jako celek, nebo po jednotlivých částech. Rozdělen je přitom do tří celků. Prvním je takzvané svobodné celní pásmo, druhým část nalevo od Dragounské ulice a třetím stávající tržiště. Aby se zájemce mohl výběrového řízení vůbec zúčastnit, tak musí složit finanční jistinu ve výši 30 milionů korun a navíc nesmí městu dlužit nebo s ním být ve sporu. O vítězi výběrového řízení nebude rozhodovat pouze nabídnutá kupní cena, ale také záměr na využití a s ním související výše investic nebo nabídnuté garance za realizaci předloženého projektu.

„Když třeba někdo přijde a nabídne miliardu a řekne, že nás nemusí zajímat, co tam bude. Je to jedna alternativa. A nebo přijde druhý člověk, který řekne, že by to koupil za 100 000 a vybuduje tam půlku města. Já nevím, třeba 1000 bytů, kulturní zařízení atd. Mě spíš zajímá, jakým způsobem to budeme moci vymoci. Budeme to moci nějakým způsobem zajistit tak, aby tam bylo to, co investor slíbí, to, co nasmlouvá, abychom nedopadli jako tady s Rudolfinem,“ uvedl starosta v narážce na vlekoucí se spor o jiný městský pozemek. 

Vítěz výběrového řízení bude muset na základě požadavků města zprůjezdnit Dragounskou ulici a propojit ji s kruhovým objezdem na Hwiezdoslavově náměstí a vybudovat parkoviště, které bude sloužit i pro potřeby nedalekého zimního stadionu. Na zbytek areálu pak může mít prakticky jakýkoliv záměr, tedy i pokračování tržiště. Územní plán města totiž neumožňuje pouze výrobní aktivity.

„V územním plánu tržiště vypadlo a Zastupitelé to tam vrátili. Každý si možná pamatuje, jak kdo hlasoval. Bylo to tenkrát devatenácti hlasy, snad při 29 zúčastněných. Zastupitelstvo jasně dalo najevo, že mu tržnice není cizí, což mě teda trochu mrzí, ale nicméně s tím se musíme vypořádat,“ popsal Svoboda. 

Nejvýhodnější nabídku budou Zastupitelé vybírat pravděpodobně až v listopadu. Přestože se na radnici o areál vážně zajímaly už dvě skupiny, jedna zde přitom chtěla vybudovat zábavní centrum a druhá obchodní domy, tak není úplně jisté, zdali se vhodného investora nakonec podaří najít.

„Samozřejmě ta varianta může nastat, pak by městu zůstal tento objekt a asi bychom šli do pronájmu. Ale ten pronájem by pak byl asi skutečně zase o té tržnici. A to ani nechci pomyslet,“ dodal starosta Jan Svoboda. 

V současné době má bývalá kasárna pronajata společnost Lanzaro, která zde provozuje obří asijskou tržnici. Pětiletá smlouva jí přitom končí na sklonku letošního roku.