
Odbor dopravně správních agend sokolovské radnice dostal od počátku letošního roku k vyřízení už téměř sedmnáct set nových dopravních přestupků.
Na pokutách pak za první pololetí tohoto roku uložil více než 2 miliony 600 tisíc korun, což je téměř o půl milionu více než za stejné období vloni. Tato čísla vyplynula ze souhrnné zprávy o vývoji a činnosti oddělení přestupků na úseku dopravy, kterou na svém nedávném zasedání projednala Rada města.
„Je to nárůst, protože za celý loňský rok to bylo dva tisíce padesát přestupků, takže lze odhadovat, že do konce roku 2005, to bude tři tisíce až tři a půl tisíce přestupků, takže nárůst skoro sto procent,“ spočítal vedoucí Oddělení dopravních přestupků Roman Říha.
Pět pracovníků oddělení začne nyní dostávat navíc k vyřízení ve správním řízení také značné množství přestupků od celníků. Sokolovská radnice totiž před nedávnem zakoupila pro zdejší pracoviště Celní správy kompletní zařízení na vážení nákladních automobilů přímo na komunikacích. Přetížení kamionů je přitom značně rozšířeným nešvarem.
„Tak Celní správa se zavázala, že bude vážit 24 hodin denně. Tak tam lze očekávat další nárůst přestupků a to odhaduji tak na 1000 přestupků za rok,“ uvedl vedoucí.
Od počátku letošního roku navíc drží zaměstnanci přestupkového oddělení mimo pracovní dobu pohotovosti. S policisty se totiž dohodli na tom, že k závažným dopravním přestupkům ihned přijedou a začnou je na místě řešit. Hříšníkovi je díky tomu okamžitě vydáno Rozhodnutí o předběžném opatření, kterým je mu až do vyřešení případu zakázáno řídit. Na místě dostane také předvolání ke správnímu řízení, takže odpadají problémy s jeho pozdějším doručením.
„Vyjíždíme k těm nejzávažnějším přestupkům a máme za sebou 59 výjezdů a z toho 50 těch přestupků máme vyřízených v právní moci,“ podotkl Říha.
Díky tomuto opatření došlo v Sokolově podle statistiky Policie ČR k podstatnému poklesu především u přestupků spáchaných pod vlivem alkoholu.
„Tak po zkušenosti z posledních dopravních akcí, tak ten pokles je minimálně o 50%,“ potvrdil vedoucí Roman Říha.
Po vzoru Sokolova začali tímto razantním způsobem řešit vážné dopravní přestupky už i v některých dalších městech. Za všechny lze jmenovat například Plzeň, Liberec nebo České Budějovice.