PRAHA

Bubny: Z nádraží holokaustový památník za 187 milionů

Bývalé pražské nádraží Bubny bude přestavěno na Centrum paměti a dialogu Bubny (CPDB) jako památník holokaustu. Projekt provádí Metrostav DIZ, dokončení se očekává za dva roky, investice dosáhne téměř 187 milionů Kč bez DPH.


Bývalé pražské nádraží Bubny se dočká rekonstrukce s cílem vytvoření Centra paměti a dialogu Bubny (CPDB), které bude sloužit jako památník holokaustu. Projekt realizuje společnost Metrostav DIZ a jeho dokončení se plánuje na příští dva roky. Celková investice dosáhne téměř 187 milionů korun bez DPH, jak potvrdila Správa železnic (SŽ), která vybrala zhotovitele stavby.

Během druhé světové války prošlo tímto nádražím asi 50 tisíc československých Židů při transportech do Terezína a dalších táborů. Rekonstrukce je tedy významným krokem k zachování a připomínání historie tohoto místa. Pavlína Šulcová, ředitelka centra a zástupkyně ministerstva kultury, zdůraznila, že cíl projektu je nejen připomínat oběti holokaustu, ale i inspirovat k lepšímu vnímání současnosti a odpovědnosti k budoucnosti.

Architektonický návrh změny bývalého nádraží vypracoval královéhradecký ateliér ARN Studio, vedený Jiřím a Michalem Krejčíkovými. Správa železnic původně předpokládala cenu přestavby ve výši 215 milionů korun bez DPH, konečná nabídka však byla levnější. Realizace projektu je koordinována s modernizací trati z nového nádraží v Bubnech.

Plánovaná podoba nádraží zahrnuje výstavní sály, multifunkční prostory, kavárnu a revitalizaci okolního veřejného prostranství. Architektonickým řešením má budova symbolizovat mlčení, podtrženo zaslepenými okny a plastikou 'Brána nenávratna' od Aleše Veselého.

Nádražní budova pochází z roku 1873 a současný vzhled získala ve 20. letech 20. století. V letech 1941 až 1945 byla místem deportací téměř 50 tisíc československých Židů, kteří byli dopraveny do ghett a táborů. Od roku 2022 již neslouží cestujícím a dopravním zaměstnancům, což otevřelo prostor pro její novou funkci přípomínaní a vzdělávání veřejnosti o těžkých chvílích minulosti.