BUDĚJOVICKO

Festival Pískoviště: Kamenný most v Písku ožívá pískovými sochami

Kolem Kamenného mostu v Písku stojí šest pískových soch vytvořených z jemného písku z Vrábče. Nejzajímavější je socha Svobody s kufrem od sochaře Faltuse. Festival Pískoviště nabízí i mobilní animaci soch a dětské obrázky.


Šest pískových soch, které zdobí okolí Kamenného mostu v Písku, je výsledkem letošní práce sochařů, kteří se pustili do tvorby impozantních děl z jemného štukového písku z Vrábče u Českých Budějovic. Umělci letos spotřebovali celkem 85 tun tohoto materiálu.

Jednou z nejzajímavějších soch je netradiční pojetí sochy Svobody od sochaře Josefa Faltuse. Namísto pochodně v ruce drží kufr, symbolizující rekreaci v Písku. Dalšími sochami jsou například znázornění Sokola nebo Gullivera, které symbolizují osvobození a svobodu pohybu.

Výtvarné umění však není jediným prvkem festivalu. U Kamenného mostu návštěvníci mohou zažít i animaci soch pomocí mobilní aplikace, která sochy rozpohybuje. Téma svobody doplňují obrázky žáků základních a některých mateřských škol, vystavené na promenádě podél řeky Otavy.

V rámci festivalu Pískoviště, jehož nosným tématem je kromě svobody také rekreace, se návštěvníci mohou těšit na pestrý kulturní program v oblasti plaveckého areálu. Ten ožije divadly, hudbou a dalšími aktivitami.

Zajímavou novinkou je Laboratoř města, která nabízí interaktivní zážitky. Mezi nimi je vonný a vodní bar, mobilní laboratoř, nebo dětské hřiště, které si děti samy staví z recyklovaných materiálů. Ředitel pořádající galerie Sladovna Adam Langer uvedl, že Laboratoř města má za cíl interakci s městem prostřednictvím všech smyslů.

Zatímco pouliční festival Pískoviště skončí v neděli, pískové sochy zůstanou ozdobou břehů řeky Otavy až do listopadu.