VYSOČINA

Hospic na Vysočině přivítá první zaměstnance již v červnu

'Aktuálně zbývají už jen poslední dodělávky. Během června by měl být na místě veškerý nábytek a další vybavení tak, aby se mohli zaměstnanci co nejdříve začít seznamovat s provozem,' informoval radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek. První klienty by pak zařízení mohlo přijmout už letos na podzim. Maximální kapacita je osmnáct lůžek pro dospělé a dva pokoje pro děti. Hospic poskytne zázemí také rodinám a blízkým klientů. Provozovat jej bude spolek Mezi stromy.

Hospic bude sloužit k péči o těžce a nevyléčitelně nemocné. Kamenné zařízení poskytující podobné služby zatím v regionu chybí. 'V částečně dvoupodlažním objektu bude kromě pokojů, se samostatnými vchody do zahrady, a prostor pro zaměstnance také kaple. Celou budovu pokryje zelená střecha,' přiblížil podobu hospice Karel Janoušek.

S pracemi začala místní stavební společnost Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod na podzim roku 2022. Výstavbu za přibližně 76 milionů korun hradil Kraj Vysočina, kterému se podařilo část nákladů na vybavení pokrýt dotací od Ministerstva zdravotnictví.