PLZEŇSKO

Jedna z posledních PechaKucha Night zavítá do plzeňské teplárny

Mezi spíkry budou například architekti Ondřej Císler a Ivan Gogolák či vizuální umělec Ondřej Ševčík. Do konce roku 2025 zbývá už jen posledních pár večerů PechaKucha Night. Organizátoři v čele s architektem Jakubem Marešem se totiž po 12 letech rozhodli tuto sérii setkávání s inspirativními hosty ukončit. Po celou dobu konání je jedním z jejích partnerů město Plzeň.

„Plzeň má pozoruhodnou historii a nabízí mnoho zajímavých míst. Díky PechaKucha Night se tato místa podařilo dostat do povědomí veřejnosti, navíc za účasti osobností, které jsou pro nás všechny inspirací. Děkuji Jakubu Marešovi a jeho týmu za skvěle odvedenou práci. Takové projekty budeme vždy rádi podporovat,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Po delší době se PechaKucha Night v Plzni uskuteční pod širým nebem, a to v prostoru plzeňské teplárny. Kromě tradičních prezentací ve formátu 20x20 (přednášející mohou předvést 20 obrázků a každý z nich pak komentovat 20 sekund) čeká návštěvníky i další program. Vstupenky za 200 korun jsou k zakoupení prostřednictvím portálu goout.

„Poskytnout část areálu plzeňské teplárny pro konání dalšího ze série zajímavých večerů projektu PechaKucha Night je pro nás velkou výzvou a radostí zároveň,“ řekl k výběru průmyslového areálu pro účely červnového setkání Petr Fišer, předseda představenstva Plzeňské teplárenské s tím, že akce pro veřejnost v takovém rozsahu v teplárně ještě nebyly. „Ale protože jsme přesvědčeni, že Plzeňská teplárenská k městu Plzeň neodmyslitelně patří a náš areál, byť průmyslový, je dostatečně reprezentativní, určitě organizátoři akce místem konání nešlápli vedle,“ dodal Petr Fišer.

Jedním z hostů následující PechaKucha Night bude Ondřej Ševčík, autor úspěšné audiovizuální instalace Primal Ritual Environment Enhancer (PREE), která je už rok k vidění v přízemí Kongresového centra v Praze. Práce na mimořádném projektu trvala dvacet let.

„Vytvořili jsme odpočinkový prostor, kde se mohou lidé pohodlně usadit a pomocí pokročilého ovládacího panelu tvořit interaktivní světelné obrazce reagující na pohyby a tvary. Rád bych prozkoumal možnosti využití PREE v rámci terapeutické praxe,“ uvedl Ševčík. Na PechaKucha Night oceňuje formát akce. „Odpovídá současnosti, kde se rychlost a "klipovitost" staly standardem. Je to v pořádku jak pro diváka, který může během chvíle navnímat podstaty několika zajímavých projektů, tak pro prezentéra, který je donucen vycizelovat samotné jádro svého projektu,“ doplnil.

Původní myšlenka večerů PechaKucha vznikla v Tokiu. Jedná se o výjimečnou příležitost pro setkávání architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků a techniků a vzájemnou výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru. První setkání se konalo v únoru 2003 v Tokiu, o čtyři roky později se akce uskutečnila v Praze. Japonsko-anglický název v překladu znamená noc povídání či tlachů.

"Když jsme s PechaKucha Night v Plzni začínali, slíbili jsme si, že formát posuneme ještě o kousek dál a každou Pechu uspořádáme někde jinde. Ideálně na místech, která jsou pro běžné smrtelníky nepřístupná a ukážeme je v jiném světle a kontextu. To se nám, myslím, za těch dvanáct let podařilo hned několikrát. Před sebou máme posledních 6 míst, teplárna je sedmá od konce, a určitě se mají návštěvníci na co těšit. Místa chceme odkrývat postupně,“ řekl Jakub Mareš.

Mezi nejzajímavější místa konání PechaKucha Night patřila v Plzni například Borská věznice, městské lázně, kina Elektra či Hvězda. Veřejnosti se otevřelo také nedostupné policejní ředitelství i prostory Klotzovy cihelny, protiatomový kryt v prostorách Škodovky a další. Vůbec největší v Evropě pak byla akce na Náplavce. Plzeňskou PechaKuchou prošla za 12 let více než stovka lidí, která pracovala na inspirativních večerech ve svém volném čase.

Organizátoři do konce roku 2025 pak uspořádají ještě šest večerů na šesti unikátních místech v Plzni s 60 zajímavými hosty a poté projekt ukončí. Své rozhodnutí spolek k světu., který akci organizuje, přirovnává k volbě sportovce odejít v době vrcholu kariéry