Restaurace Essens v Hlohovci u Lednice získala první michelinskou hvězdu pro Jižní Moravu; šéfkuchař Otto Vašák, degustační menu z regionálních surovin, posílení cestovního ruchu.
Jižní Morava má první michelinskou hvězdu. Získala ji restaurace Essens v Hlohovci na Břeclavsku. Ocenění oznámil MICHELIN Guide ve čtvrtek 11. prosince 2025 při vyhlášení v Mariánských Lázních.
Pro region jde o průlom. Michelin letos poprvé nevydal výběr jen pro Prahu, ale pro celé Česko. V jednom průvodci se tak potkaly velké pražské restaurace i podniky z menších měst a vinařských oblastí.
Degustační menu v zámečku u Lednice
Essens sídlí v klasicistní budově Hraničního zámečku v Lednicko-valtickém areálu. Po rekonstrukci se objekt i s restaurací otevřel v roce 2018. Podnik staví na několikachodovém degustačním menu — podle informací na webu má šest hlavních chodů a další menší mezichody. Hosté tu obvykle stráví zhruba tři hodiny.
Kuchyně vsází na regionální a sezónní suroviny. Michelin u Essensu vyzdvihl moderní pojetí a precizní práci v kuchyni. Zmínil také, že část zeleniny si restaurace pěstuje přímo v areálu. Důležitou roli hraje víno, často od místních moravských vinařů. Restaurace sídlí na adrese K Zámečku 16 v Hlohovci.
Degustační menu podle dřívějších informací stojí přibližně 4 000 korun. Restaurace jídelníček nezveřejňuje dopředu a mění ho podle toho, co je právě v nejlepší kondici.
Šéfkuchař: tlak byl velký
Šéfkuchař Otto Vašák popsal, že před vyhlášením prožíval nervózní čekání, zároveň ale věřil, že se to může podařit. Hvězdu vnímá jako zásadní zprávu pro tým i pro další směřování restaurace.
Co znamená michelinská premiéra pro Česko
V prvním celostátním vydání průvodce Michelin pro Česko je celkem 79 podniků. Jedna restaurace získala dvě hvězdy, dalších osm jednu hvězdu. Michelin udělil také 18 ocenění Bib Gourmand za dobré jídlo za rozumnou cenu a čtyři zelené hvězdy za důraz na udržitelnost.
Jižní Morava se v průvodci neobjevuje jen díky Essensu. Michelin si všiml i Brna — Bib Gourmand tam získaly podniky Atelier Bar & Bistro a Valoria. Mezi doporučenými restauracemi zmínil také Kohout na víně.
Ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová už dříve upozorňovala, že jídlo a pití hrají v cestování stále větší roli. Podle ní může michelinská hvězda kraji pomoci přilákat více hostů a posílit pověst regionu jako místa, kam se jezdí nejen za vínem, ale i za špičkovou kuchyní.
Co čekat dál
Hvězda obvykle znamená větší zájem hostů a rychlejší obsazování termínů. Podle webu restaurace bude Essens po posledním prosincovém servisu mít pauzu a znovu otevře 4. února 2026. Aktuální informace a rezervace zveřejňuje na stránkách ESSENS.
Zdroj: REGIONBRNO.CZ

