KARLOVARSKO

Karlovarský kraj pomohl k zachování dostupnosti primární zdravotní péče v Perninku a okolí

„I přesto, že dostupnost primární zdravotní péče je zcela v kompetenci pojišťoven, nechtěli jsme nechat obyvatele Perninku a obcí v okolí v nejistotě, co nastane od nového roku, kdy stávající lékař ukončí svou praxi. Jsem si plně vědom toho, že zejména v horských oblastech regionu je velmi náročné sehnat nového praktického lékaře. Upozornil jsem na tuto situaci náměstka Všeobecné zdravotní pojišťovny a apeloval na nutnost rychlého řešení situace,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.         

Na základě intervence ze strany Karlovarského kraje byla obec Pernink a její bezprostřední okolí, tedy obce Abertamy, Horní Blatná a Potůčky, mimořádně zařazena do nabídkového seznamu oblastí se zhoršenou dostupností zdravotních služeb v oblasti všeobecného lékařství, a to od 1. 9. 2023. To znamená, že nyní bude moci i v této oblasti nový lékař čerpat podporu od VZP ve výši 800 tisíc korun. Stejnou částkou přispěje Karlovarský kraj z tradičního dotačního programu na podporu vzniku a rozšíření ordinací praktických lékařů.           

Toto je velmi dobrá zpráva pro nového lékaře, MUDr. Danihela, který právě zvažoval otevření své ordinace v Perninku od 1. ledna příštího roku. Nebývá obvyklé, že si praktický lékař zvolí pro svou ordinaci právě horskou oblast, pacientů není tolik jako ve městě a zajištění péče o ně je zde složitější například z hlediska návštěvní služby. Proto jsme usilovali o to, aby nový praktický lékař měl motivaci zde svou praxi otevřít. Je pro nás velkou výhrou, že se nám jednání s pojišťovnou podařila dotáhnout do šťastného konce a lidé v Perninku a přilehlých obcích tak budou mít praktického lékaře, za kterým nebudou muset dojíždět do vzdálených měst,“ doplnil Petr Kulhánek. 

Zdroj: Krajské listy