OLOMOUCKO

Kostel ve Staré Vodě usiluje o status národní památky

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě usiluje o status národní kulturní památky, který umožní financování obnovy. Kostel byl poničen pobytem armád a jeho vybavení bylo rozebráno.


Unikátní kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě u Města Libavá na Olomoucku se snaží získat status národní kulturní památky. Tento nový status by mohl objektu otevřít možnosti pro financování potřebné obnovy, kterou si dlouhodobé chátrání vyžaduje.

Kostel byl desítky let součástí vojenského prostoru. Poslední pouť se konala v roce 1949, po níž se v okolí usadily československá a sovětská armáda. Tento vojenský vliv měl výrazný dopad na stav kostela. V padesátých letech byly cenné předměty z kostela odvezeny do jiných sakrálních míst.

Až začátkem devadesátých let získali civilisté možnost kostel a jeho nejbližší okolí navštěvovat, přestože oblast stále obklopuje vojenský újezd Libavá. Od roku 1995 se na obnově Staré Vody podílejí skauti, místní obyvatelé, dobrovolníci a Město Libavá, jehož je kostel nyní majetkem.

Důležitým krokem k záchraně kostela je žádost zaslaná do havarijního programu ministerstva kultury, který by měl poskytnout první finanční prostředky na neodkladné opravy. Pro tyto účely bude zapotřebí desítky milionů korun.

Ministerstvo kultury spolu s Národním památkovým ústavem přezkoumají návrh na prohlášení kostela ve Staré Vodě za národní kulturní památku. V současné době je v České republice zhruba pět set národních kulturních památek.

Součástí této iniciativy je snaha zdokumentovat původní vybavení kostela, jehož části, jako jsou lavice či nábytek, dnes najdeme například v arcibiskupských sbírkách v Přerově, v Muzeu Komenského nebo v Litovli, kde jsou umístěny původní kostelní varhany, poznamenala senátorka Jitka Seitlová (KDU–ČSL).

Kostel ve Staré Vodě přináší i další novinku. Na státní svátek 8. května byl odhalen obraz hlavního oltáře s názvem „Panna Maria přijímá dary od poutníků“ z roku 1688. Tento cenný obraz se vrátil na své místo po 61 letech z Kroměříže.