KARLOVARSKO

Kraslice: Město si připomnělo události z roku 1945 (TV Západ)

Nejen na den přesně, ale také na minuty ve stejný čas jako před 80. lety přijela do Kraslic 7. května vítězná vojenská kolona. Tentokrát to ovšem nebyli příslušníci 26. pluku motorizované pěchoty americké armády, ale členové klubů vojenské historie se svými exponáty.


Na Náměstí T. G. Masaryka již v té době běžel kulturní program slavnostního odpoledne a vyhrávala kapela Bluetet Bluegrass Band. 

Příslušníci německé armády mávali bílým praporem a lidé si zvědavě prohlíželi exponáty. Do města přijeli dobové vozy Jeep Willys, ale i německý Kübelwagen a několik vozů z východního bloku. Došlo také k symbolickému předání města do rukou Američanů, mezi nimiž byl jeden z pořadatelů, pan Votoček. 

„Jsem poctěn, že vás je dnes tolik, že si to zaslouží pietu a nějakou tu poctu, zdůrazňuji vojákům armád tohoto typu. Že se to v Plzni odvíjelo velice krásným způsobem. Byl jsem se podívat v Dobřanech, kdy byl autentický bojový útok Tigera proti Shermanu. Chceme to udělat tady v Kraslicích, jestli podpora města ještě nějaká bude. Já věřím tomu, vždy byla. Chceme udělat prostě autentický nějaký záběr. Zákopy už tam támhle skoro jsou, ale ty zmizí, takže to uděláme. Já jsem ještě jednou poctěn a děkuji vám za účast,“ uvedl Luděk Votoček. 

Přítomné pozdravili také starostka města Jiřina Junková a místostarosta Filip Beneš. 

„Jsem moc rád, že jsme se zde sešli při tomto významném výročí 80 let od konce této ošklivé strašlivé války. A já si moc vážím, že si toto společně můžeme připomenout v takovém počtu. Chválím kluky, kteří zde přijeli jak už z americké strany, tak i Wehrmacht. Mockrát děkuji za účast a rád bych připomenul, že v podstatě važme si toho, v čem žijeme a doufejme, že už se ničeho takového my ani naši potomci nedožijí a pevně v to doufám, že si budeme připomínat pouze tyto poměrně hezké chvíle,“ poděkoval Beneš. 

A zatímco na náměstí pokračoval program oslav, zástupci radnice a zúčastněných pořadatelů jeli položit květiny na městský hřbitov, k pamětní desce na budově bývalé továrny pobočky koncentračního tábora v ulici Československé armády a také u obelisku na náměstí.

Program, na kterém se spolupodílelo zdejší Městské kulturní centrum, zahrnoval také vyprodanou večerní přednášku historika Vladimíra Bružeňáka o událostech II. světové války na Kraslicku.