
V Lanškrouně probíhá demolice bývalé továrny Tesly, historické průmyslové stavby. Záchranou artefaktů, vč. hodinového stroje, se zabývá místní muzeum. Na místě vznikne nová hala firmy LUX-IDent pro výrobu radiofrekvenčních čipů, investice činí 200 mil. Kč.
Lanškrounským obyvatelům a návštěvníkům města se tento týden nabízí zřídka vídaná podívaná. Za pomoci šedesátitunového bagru s dlouhým ramenem probíhá demolice bývalé továrny Tesly Lanškroun. Tato výrazná část průmyslové historie, která byla původně státní tabákovou továrnou, bude v následujících týdnech zcela srovnána se zemí, aby na jejím místě vznikla nová hala pro výrobu radiofrekvenčních čipů.
Demoliční práce prováděné stavební společností Bisa zaměstnávají zhruba třicet pracovníků. Kromě přítomnosti bagru se na místě nachází i jeřáb. Začátkem příštího týdne se do demolice pustí výtahové šachty, které dosahují výšky patnácti metrů.
Před samotnou demolicí byla budova rozkládající se na ploše půl hektaru vyklizena. Zvláštní péče byla věnována záchraně historických artefaktů, včetně hodinového stroje vyrobeného lanškrounským hodinářem Ignácem Kobsou. Tento stroj odměřoval pracovní dobu zaměstnancům továrny až do 70. let minulého století.
Lanškrounské muzeum plánuje po základním očištění hodinového stroje a dalších artefaktů zařadit je do své sbírky a později veřejně vystavit. K uvedeným artefaktům se připojí i jeden z litinových ciferníků, který zdobil věžičku ve východním křídle.
Novou kapitolu využití stavebního pozemku zahájí firma LUX-IDent, která na ploše 13 tisíc metrů čtverečních plánuje postavit novou výrobní halu. Tato investice ve výši 200 milionů korun se zaměří na produkci radiofrekvenčních čipů, jejichž poptávka roste.
Bývalá hlavní tovární budova Tesly Lanškroun byla postavena v letech 1873 až 1888 pro státní tabákovou továrnu. Během své historie zde probíhala masivní výroba doutníků a cigaret a zařízení bylo později přeorientováno na výrobu kondenzátorů během německé okupace.
Poslední etapa historie budovy je spojena s výrobou pasivních elektronických součástek, což trvalo až do roku 1990. V současnosti se firma LUX-IDent, kterou v roce 2019 koupil švédský technologický gigant Assa Abloy, chystá zahájit novou éru na místě s významnou průmyslovou historií.