
Obce jako Mysliboř u Telče reagují na problém s nedostatkem vody. Obyvatelé mají vlastní studny, ale kvalita vody je problém. Výstavba obecního vodovodu je plánována, dovoz vody je nutností. Podobné problémy mají i okolní obce.
Mezi obcemi, které se rozhodly reagovat na aktuální problémy s nedostatkem vody, je i Mysliboř u Telče. Obyvatelé zde stále používají vodu z vlastních studní, avšak situace je stále nejistá. Karel, místní obyvatel, uvedl, že po prohloubení studny a kontrole hygieny má sice vodu momentálně dostatečně, ale problémy s její kvalitou přetrvávají. 'Když vypustili rybník, měli jsme problém. Teď je napuštěný, takže je to lepší. Ale jakmile bude vodovod k dispozici, určitě se připojíme,' uvádí Karel.
Starosta obce Martin Chalupa potvrdil, že výstavba obecního vodovodu je na programu. „Vody ve studních je stále méně a její kvalita často neodpovídá normám. Během léta už lidé potřebují, aby jim byla voda dovážena, například z Telče. Vodovod bude řešením,“ vysvětlil starosta. Přivaděč vody je již hotový a očekává se, že hlavní řad bude dokončen do jara.
Podobné problémy s dodávkou vody čelí i další obce, jako jsou Kynice na Havlíčkobrodsku nebo Rantířov u Jihlavy. Tyto obce bojují s nedostatkem vody ve studnách a její nevyhovující kvalitou. Nové vodovodní sítě by měly stabilizovat zásobování a zajistit zdravotně nezávadnou vodu pro obyvatele.
Miroslav Trnka, koordinátor portálu InterSucho, upozorňuje na vážnost situace v kraji. „Nasycení půdy je nejnižší na jihu Vysočiny u hranic s Jihomoravským krajem. Intenzita sucha je ale výrazná téměř v celém regionu,“ říká Trnka. Výjimkou je pouze malá oblast u rakouských hranic.
Kraj Vysočina letos reaguje investiční podporou, kterou směřuje na výstavbu vodárenské infrastruktury. Na tento účel bylo vyčleněno 185 milionů korun. Zájem obcí o tuto podporu je velký, což dokládá evidence 47 žádostí na krajském úřadě.