
Úřad veřejného ochránce práv v ČR slaví 25 let. Prvním ombudsmanem byl Otakar Motejl. Úřad plánuje dětského ombudsmana a novou lidskoprávní organizaci, kvůli čemuž jedná o zvýšení počtu pracovníků.
Úřad veřejného ochránce práv v České republice slaví 25 let od svého založení. Prvního českého ombudsmana Otakara Motejla zvolila Poslanecká sněmovna v roce 2000. Po čtvrt století kancelář plánuje významné změny, včetně zřízení institutu dětského ombudsmana a nezávislé organizace zaměřené na prosazování lidských práv. Z těchto důvodů se ombudsman plánuje setkat s ministerstvem financí pro navýšení pracovníků.
Od svého vzniku se Kancelář veřejného ochránce práv proměnila v národní lidskoprávní instituci. Prvním ombudsmanem byl Otakar Motejl, který se zaměřoval na ochranu občanů před byrokracií veřejné správy a posilování lidských práv. Následní právní ochránci, jako byli Pavel Varvařovský a Anna Šabatová, přispěli svými zkušenostmi a rozšiřováním kompetencí.
Původně se předpokládalo, že úřad ombudsmana bude sídlit v Praze, ale nakonec bylo zvoleno Brno jako centrum justice. Úřad původně sídlil v budově bývalé banky Moravia v Jezuitské ulici, později se přestěhoval na ulici Údolní. Mezi prvními zaměstnanci kanceláře byl právník Marek Hanák, který vzpomíná na počátky úřadu jako na dobu, kdy mnoho lidí nevědělo, co od instituce očekávat.
Kancelář veřejného ochránce práv přijala za 25 let své existence na 170 tisíc podnětů, a pomohla tak řadě občanů, včetně Martina Ptáčníka, kterému byla kancelář schopna pomoci s uznáním invalidity a navýšením důchodu.
V roce 2006 začal úřad dohlížet na podmínky v různých institucích, včetně dětských domovů a věznic. O tři roky později přibral oblast diskriminace, a za další roky sledoval vyhoštění cizinců v rámci prevence špatného zacházení. Od roku 2020 úřad vede Stanislav Křeček a pod jeho vedením se snaží zlepšovat komunikaci úřadů s veřejností.
Loni se ombudsman zaměřil na dětské ústavy, odškodnění za nelegální sterilizace a důstojný život pro osoby závislé na péči. Kancelář v roce 2024 vyřídila téměř 7500 podnětů, podala přes 260 legislativních připomínek a ombudsman upozornil více než 500 úřadů na jejich chyby, z nichž 98 % bylo následně napraveno.
Od července 2025 se úkoly ombudsmana rozšíří i na oblasti, které dosud z jeho působnosti vyloučeny. Zaměří se na lidskoprávní otázky, včetně práv obětí trestné činnosti a problémy s bydlením. Národní lidskoprávní instituce (NHRI) se do jeho aktivit včlení a posílí spolupráci v rámci kanceláře ombudsmana.
Institut dětského ombudsmana začne fungovat v červenci jako samostatná entita, a dokud nebude zvolen, povinnosti bude vykonávat Vít Alexander Schorm. Novinky v činnosti kanceláře si vyžádají zvýšení jak rozpočtu, tak počtu pracovníků, o čemž bude ombudsman jednat s ministerstvem financí.
Kancelář také uspořádala konferenci v Brně k připomenutí 25. výročí jejího vzniku. Podle současného ombudsmana Křečka je výročí příležitostí ocenit pokroky v ochraně lidských práv a práci mnoha jednotlivců, kteří se na těchto úspěších podíleli.