PLZEŇSKO

Plzeň a Takasaki - 35 let partnerství oslavuje výstavou a samurajskou zbrojí

V Plzni se koná výstava připomínající 35 let partnerství s Takasaki. Výstava Jana Dienstbiera nabízí fotografie z roku 2008, zaměřené na street fotografii a dokument z Japonska. Doplňuje ji replika samurajské zbroje. Partnerství vzniklo z pivovarské spolupráce a vyústilo v kulturní výměny.


V Plzni probíhá významná výstava, která připomíná 35 let partnerství mezi Plzní a japonským městem Takasaki. Fotografie Jana Dienstbiera, umístěné v mázhauzu plzeňské radnice, budou k vidění až do 15. srpna 2025.

Expozice zahrnuje výběr z více než 1500 fotografií, které Dienstbier zachytil během svého dvoutýdenního pobytu v Takasaki v roce 2008. Tyto snímky, které jsou inspirovány street fotografií a humanistickým dokumentem, nabízejí hluboké příběhy a obrazy života v Takasaki.

Kromě fotografií výstavu doplňuje replika samurajské zbroje z 16. století a repliky historických tsub, které představují kulturní a historické atributy města. Tyto předměty Plzeň obdržela jako dar při výročí 700 let od svého založení.

Takasaki je město s bohatou historií a kýženým postavením v japonské kultuře. Nachází se v prefektuře Gunma na ostrově Honšú a je proslulé svou křížením obchodních cest a hospodářským rozvojem. Dnes je známé jako 'Město štěstí' a 'Město hudby'.

Významným prvkem moderní kultury Takasaki je koncertní síň Gunma Music Centre, kterou navrhl architekt českého původu Antonín Raymond. Město je také domovem několika univerzit a kulturních institucí, včetně Muzea umění a Takasaki Tower Museum of Art.

Partnerství mezi Plzní a Takasaki začalo technicko-hospodářskou spoluprací pivovarů obou měst. Smlouva o přátelství byla podepsána 1. srpna 1990. Od té doby se spolupráce rozvíjí především v kulturní oblasti, což zahrnuje výstavy a jiné kulturní akce v obou městech.