PLZEŇSKO

Plzeňské oslavy osvobození startují. Konají se do neděle

A to vojensko-historickým a kulturním programem. Výjimečnou atmosféru oslav svobody zažije město letos po třiatřicáté. Po uplynulých dvou letech, kdy byl program kvůli covidové pandemii zajištěn prostřednictvím on-line přenosů, se letošní oslavy uskuteční opět v tradiční formě. Přítomni by měli být někteří američtí a belgičtí veteráni, kteří se podíleli na osvobozování západních Čech v květnu 1945.

„Jsem rád, že po dvou letech poznamenaných pandemií a s ní spojenými omezeními se vracíme k oslavám, na jaké jsou Plzeňané zvyklí. Program Slavností svobody tak opět nabídne například tolik populární průjezd kolony vojenských historických vozidel Convoy of Liberty po Klatovské třídě a mnoho dalšího. Zvláště v této době je důležité si svobodu připomínat,“ uvedl primátor Plzně Pavel Šindelář. Ten také zaslal osobní zvací dopis americkým a belgickým veteránům, kteří v roce 1945 osvobozovali Plzeň a jsou vzácnými hosty plzeňských oslav. Osobní účast již předběžně potvrdilo několik z nich. Příběhy veteránů se staly inspirací pro sobotní večerní program v režii Michala Cabana na náměstí Republiky.

„Plzeňské Slavnosti svobody patří k největším oslavám osvobození v Evropě. Jsou pravidelným připomenutím všech, kteří bojovali a padli právě za naši svobodu. Těšíme se tedy po dvou letech na co největší počet návštěvníků z Plzně, České republiky i zahraničí,“ uvedla radní města Plzně Veronika Jilichová Nová, která má Slavnosti svobody ve své gesci.

Vojensko-historický program v sadovém okruhu

Část vojensko-historického programu se letos vzhledem k probíhající revitalizaci parku za Obchodním centrem Plzeň Plaza přesouvá do sadového okruhu.  Šafaříkovy a Křižíkovy sady včetně Proluky obsadí Klub vojenské historie Tommy & Yankee, který se snaží co nejvěrněji přiblížit dobový život a poměry amerických vojáků prostřednictvím takzvané oživené historie, a Klub vojenské historie 16. obrněné divize s vojenskými ubikacemi jak pro mužstvo, tak pro velitelství, stanovištěm vojenské policie nebo ubikací důstojníků. K vidění tu budou vozidla těžké a lehké obrněné techniky, mezi nimi plně pojízdný střední tank Sherman M4A4 a průzkumné automobily Ford M8, polopásové halftracky nebo těžký tahač Diamond. Připravena je i stezka se soutěží pro rodiny s dětmi, která v sobotu 7. května propojí jednotlivé lokality Slavností svobody.  

V nové lokalitě U Ježíška se představí Kombinovaný oddíl reprezentující odkaz Československé samostatné obrněné brigády se zahraničními účastníky z Holandska, Anglie a Slovenska, kteří přijedou s dobovou technikou. V premiéře tady návštěvníci uvidí zrekonstruovanou ambulanci Austin K2/Y. Právě tento typ sanitky řídila ve válce tehdy ještě princezna Alžběta. Své zázemí bude mít U Ježíška rovněž tábor RAF A WAAF, v jehož blízkosti bude usazena replika stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312. československé stíhací perutě RAF (repliku poskytl Czech Spitfire Club, spolek letecké historie), a legendy Otty Smika, který by se letos v lednu dožil 100 let.

Armáda ČR v Lobzích

Armádní střelecký stadion v Lobzích bude patřit prezentaci vzdušných a pozemních sil a speciálních složek Armády České republiky včetně vojenské policie a předvedení výcviku sebeobrany MUSADO. „Po několika letech máme opět připraveny ukázky různých typů bojové techniky, prostředků průzkumu vzdušného prostoru, logistiky a dalších schopností. Areál bude pro návštěvníky otevřen v pátek 6. května odpoledne a v sobotu 7. května po celý den. Množství techniky se pak v neděli 8. května zapojí do ‚Convoy of Liberty‘,“ uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň plukovník Milan Sklenář. Dodal, že v souvislosti s vývojem současné mezinárodní situace a plněním úkolů Armády České republiky může v programu prezentace dojít k určitým změnám. 

Vzpomínkové akty i Convoy of Liberty

Vzpomínkové akty se uskuteční ve čtvrtek 5. května a v pátek 6. května, vyvrcholí setkáním u pomníku „Díky, Ameriko!“. Populární Convoy of Liberty se zhruba dvěma sty vojensko-historickými vozidly a technikou a částí techniky Armády České republiky je naplánován na nedělní dopoledne. Doprovodí jej přelet dobových letounů. Jedním z nich bude z Leteckého muzea Točná Hawker Hurricane Mk. IV v denním zabarvení Mk. IIc Karla Miloslava Kuttelwaschera, leteckého esa britského královského letectva a nejúspěšnějšího českého pilota RAF, jediného československého dvojnásobného držitele britského Záslužného leteckého kříže. V Plzni se přestaví poprvé.

Kulturní program a speciální komponovaný večer Thank you, boys!

Kulturní program na náměstí Republiky zahájí rozhlasový Big Band Gustava Broma s Danem Bártou. V dalších dnech tady vystoupí například Boogie Boys, Plzeňská filharmonie s programem The Best of America, Rudolf Křesťan & Druhá tráva, Samson a jeho parta, Taxmeni nebo folková a folkrocková skupina Epydemye. Část hudebního programu zaměřeného na folk a country se představí v prostoru před muzeem Patton Memorial Pilsen. Slavnostní večer Thank you, boys! v režii Michala Cabana se odehraje na náměstí Republiky v sobotu 7. května od 20 hodin a bude věnován vojákům – hrdinům, kteří bojovali a v současné době opět bojují za svobodu.