
Vědci z ČVUT a VUT vyvinuli systém pro bezpečné zastavení vozů, využívající ITS-G5 technologii. Umožňuje policii na dálku deaktivovat motor nebo brzdit vozidla. V ČR i v Evropě je již instalován, avšak vyžaduje schválení legislativy a výrobců automobilů.
Vědci z ČVUT v Praze a VUT v Brně vyvinuli nový systém, který nabízí bezpečnější a šetrnější způsob zastavení ujíždějících vozidel. Díky tomuto systému mohou policisté na dálku vypnout motor vozidla nebo aktivovat elektronickou brzdu, což je umožněno prostřednictvím softwaru a tabletu.
Vývoj systému trval pět let na základě zadání Policie ČR a byl veřejnosti poprvé představen ve výcvikovém areálu u Třeště na Jihlavsku. Technologie využívá standardní systém ITS-G5 pro komunikaci mezi vozidly a dopravní infrastrukturou. V policejním voze lze na mapě vybrat cílové vozidlo a jedním kliknutím na displeji vyslat příkaz k jeho zastavení.
„Technologie umožňuje bezpečné zastavení vozidel prostřednictvím elektronických systémů. Stačí zvolit správné auto podle jeho polohy a příkaz k zablokování je vykonán během sekundy,“ vysvětlil Jan Pospíšil z VUT v Brně.
V České republice je tímto systémem vybaveno přibližně 150?000 vozidel, v celé Evropě pak asi milion vozů. „Tento systém umožňuje na dálku deaktivovat přívod paliva nebo aktivovat brzdy. Je to méně násilné řešení než metody jako použití pásů s hřeby nebo nárazy,“ objasnil Zdeněk Lokaj z ČVUT.
Policie potvrzuje výhody nové technologie. „Ve srovnání s dosavadními metodami se jedná o bezpečnější a šetrnější způsob. Nepoškozuje samotné vozidlo a snižuje riziko nehody,“ uvedl náměstek policejního prezidenta David Fulka.
Než však bude systém plně využitelný, je nutné vyřešit legislativní otázky a přesvědčit veřejnost i výrobce automobilů, aby umožnili přístup k těmto funkcím. Policie tak může v budoucnu disponovat moderním nástrojem pro zvýšení bezpečnosti na silnicích.