KARLOVARSKO

Pomezí: Lidé si připomněli příchod první čs. jednotky v roce 1945 (TV Západ)

Spolek Československá obec legionářská připravil ve spolupráci s dalšími spolky a institucemi včetně obce Pomezí připomínku událostí roku 1945.


Připomínku 80. výročí příjezdu Kombinovaného oddílu Československé samostatné brigády do vlasti 6 kilometrů od Chebu v neděli 27. dubna provázelo slunečné počasí a velký zájem veřejnosti. 

„Ten přechod na Pomezí byl víceméně symbolický a asi začnu tím, že ta jednotka vznikla 23. dubna 1945 jako symbolická jednotka, která se bude podílet na osvobozování Československa. Tady na Chebsku už v té době bojovali Američani a Československá obrněná brigáda, která obléhala Dunkerk, byla vyzbrojená anglickými zbraněmi, byla pod anglickým velením. Tedy nebylo úplně jednoduché se k Američanům přidat z logistických důvodů, ale vyčlenila se baterie protiletadlových děl, stejných děl, které Američani používali taky. K tomu dvě čety pěchoty, dohromady 139 mužů a nějaká třicítka kusů techniky. A stejně jako před těmi 80 lety my jsme přijeli s podobnou s podobnou technikou. Nemáme ty protiletadlová děla, ale máme třeba ty obrněné transportéry Universal Carrier ve stejném počtu, v jakém tady byly v tom roce 1945. A co se dělo tady na Pomezí? Nejdříve přijel jenom jeden rekognoskační Jeep podívat se na to, jak to tady vlastně vypadá. Ráno prvního května jsem celý ten kombinovaný oddíl, ta protiletadlová baterie s pěchotou přijela. Vojáci nastoupili, vztyčili stožár, na který vztyčili vlajku. Neubránili se dojetí. Já musím říct, že pro mě samotného je to velmi dojemný akt dneska, když si vzpomenu na všechny ty veterány, se kterými jsem měl možnost se v minulosti setkávat a stojím tady na Pomezí, vztyčuje se vlajka, tak ani já se neubráním tomu, že mi teče kapka slzy po tváři a doufám, že ti dědové ti veteráni, se na nás koukají a jsou rádi, že na ně myslíme,“ popsal tiskový mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička. 

U pomníku Obětem 2. světové války se tak znovu vztyčila československá vlajka a vojáci si spolu s některými účastníky zazpívali hymnu. Poté velitel dal pohov a s krátkým projevem vystoupil zástupce chebské jednoty obce legionářské.

„Prvního května si vzpomeneme, že 1. kombinovaný oddíl přešel v těchto místech západní hranici. Tímto chci také velice poděkovat všem českým spolkům válečné historie, že v tento výroční den přišly v uniformách dobových s dobovou technikou a trošku nám laikům přiblížily, co se tenkrát stalo. Jsem rád také, že jsme se sešli v takovém velkém počtu, protože běžně, co sem chodím už několik desítek let, se nás tak sejde deset. I to svědčí o něčem, že přece jen jsme nezapomněli na ty, kdo přišli, položili životy za naši svobodu, za to, že můžeme mluvit česky a žít v České republice, dříve v Československu. Musíme si vzpomenout také na 360 tisíc mrtvých, padlých v boji, umučených, popravených, tím nejhorším způsobem, co člověk může vymyslet. Všem musíme vzdát hold a prosím o minutu ticha. Děkuji. Prosil bych teď na závěr tohoto pietního aktu všechny, kteří přinesli kytičku a mohou ji položit ke zdejšímu památníku, aby tak učinili. Děkuji všem,“ uvedl předseda Jednoty Cheb ČsOL br. Jan Držmíšek.

Květiny pak položili pod čestnou stráží zástavy zástupci města Chebu, Českého svazu bojovníků za svobodu a Sdružení válečných veteránů ČR. Lidé si mohli prohlédnout vystavenou techniku a pro děti si vojáci připravili střelbu ze vzduchovky.