
Pracovníci pražské zoo vypustili 250 mladých karasů obecných do retenční nádrže u Michelského lesa. Projekt začal v roce 2022 a má za cíl vrátit ohrožené karasy do české přírody. Přítomnost karasů podporuje zdravé ekosystémy.
Pracovníci pražské zoologické zahrady dnes vypustili přibližně 250 mladých karasů obecných do retenční nádrže nacházející se u Michelského lesa v Praze. Tento krok je součástí projektu, jehož cílem je vrátit tuto kriticky ohroženou rybu do české přírody.
Projekt replantu karase obecného, dříve běžného obyvatele tůní a rybníčků, začal už v roce 2022, kdy došlo k vypuštění ryb v rybníku ve Vinoři. Celkově bylo vypuštěno ryb do 26 různých nádrží.
Ředitel Zoo Praha, Miroslav Bobek, zdůraznil význam této iniciativy pro domácí biodiverzitu. Karas obecný nejenže přispívá k posílení svého druhu v přírodě, ale jeho přítomnost také podporuje zdravé ekosystémy, které napomáhají zadržování vody a poskytují útočiště dalším ohroženým druhům.
Kurátor zoo, Petr Velenský, uvedl, že deštivé počasí dnešního dne bylo ideální pro vypouštění ryb, neboť za horkého počasí by transport z Troji byl pro ryby náročnější. Přítomnost ryb v retenční nádrži, která je součástí protipovodňového systému, se odhaduje jako efektivní, a očekává se jejich rychlé rozmnožení.
Velenský dále poukázal na schopnost karasů obecných přežít i v málo kyslíkových vodách, což je výhodné při jejich reintrodukci do nově vytvářených biotopů. Přítomnost invazivního karase stříbřitého znamenala pro karase obecného vážnou konkurenci, přesto je nyní možné obě populace řízeně udržovat oddělené.
Důsledkem této snahy je plánovat vysazování karasů obecných v nádržích nové tvorby, které nemají populace invazivních druhů, a tím podporovat další rozvoj místních přírodních rezervací.
Konečným cílem projektu je obnovit zdravé populace karasů obecných i v méně ideálních prostředích, což by mohlo pozitivně ovlivnit ekosystémy a biologickou rozmanitost v České republice.