
Pražské městské části čelí zvýšeným kybernetickým hrozbám, například útokům skupiny Cicada 3301, která ukradla data ze systému Správy služeb. Různé městské části investují do posílení bezpečnosti a využívají evropské dotace k modernizaci infrastruktury.
Pražské městské části čelí narůstajícím hrozbám kybernetických útoků a aktivně proto posilují své obranné mechanismy. Hackeři z ruskojazyčné skupiny Cicada 3301 v dubnu letošního roku pronikli do systému Správy služeb hlavního města Prahy a stáhli 200 gigabytů dat. Výhružkám, že ukradnou další data, pokud nebude organizace vyjednávat, čelí nyní mnohé městské části.
Renomovaná platforma Ransom-DB upozornila na únik dokumentů, kde hackeři zveřejnili citlivé informace, včetně jmen odtažených řidičů a smluv. Správa služeb v metropoli, zodpovědná za odtahy vozidel, nyní spolupracuje s příslušnými orgány České republiky. Tento incident odhalil zranitelnost veřejných institucí vůči kyberútokům.
Další útok se odehrál v březnu 2022 na úřadu páté městské části, kdy byly důsledky velmi vážné. Vedení radnice čelilo technickým problémům, které zasáhly funkčnost několika odborů. Praha 5 investuje do posílení bezpečnosti z evropských a veřejných zdrojů, což zahrnuje projekty na zlepšení infrastruktury a řízení bezpečnosti.
Kybernetické hrozby se nevyhýbají ani serverům dalších městských částí. Praha 2 byla například několikrát terčem phishingových kampaní, zatímco Praha 10 pravidelně čelí útokům, jako jsou DDoS či brute force. Praha 1 bojovala proti pokusům o přetížení stránek na podzim loňského roku.
Preventivní opatření proti kybernetickým útokům se staly centrálním tématem v mnoha městských částech. Jedenáct z oslovených městských částí využívá finanční podporu z evropských dotací. Praha 3 se zaměřuje na pravidelné testování svých serverů simulovanými útoky a implementuje další bezpečnostní opatření jako firewally.
Přístup k vyšší kybernetické bezpečnosti neberou na lehkou váhu ani jiní. Městské části jako Praha 1, 2, 3, 6 a 7 pravidelně vzdělávají své zaměstnance v oblasti kyberbezpečnosti. Dotační program IROP poskytuje finanční prostředky na implementaci technických opatření, které pomáhají zlepšit zabezpečení.
Praha 6 a 7, stejně jako Praha 10, využívají dotační fondy na modernizaci své bezpečnostní infrastruktury, zahrnující například výměnu firewallů a další technologie na ochranu před útoky. Praha 2 podala žádost o financování bezpečnostních opatření v hodnotě 40 milionů korun s cílem splnit novou legislativu o kybernetické bezpečnosti.
S vidinou splnění povinností novely zákona, která zavádí preventivní opatření, se i Praha 9 rozhodla investovat do kybernetické ochrany svých systémů 25 milionů korun. Tyto kroky reflektují celkový zvýšený zájem o kybernetickou bezpečnost v metropoli, a to napříč všemi úrovněmi městské správy.