Budova na Resslově ulici 13 v Plzni se promění z ruiny na moderní bytový dům. Rekonstrukce zahrnuje výstavbu 29 bytů s dispozicemi od 1+kk po 3+kk, plánovanou dokončovací fází v roce 2027. Cílem je nabídnout cenově dostupné bydlení pro různé skupiny obyvatel.
V centru Plzně jde do finální fáze velká změna, která má změnit dříve nejhorší adresu ve městě. Budova na Resslova ulice 13 převezme nový život rekonstrukcí a odejde z pohledu zkázy do role moderne využitelného bydlení pro městskou čtvrť.
Ze zcela zruinované stavby, která městu dříve chyběla investicí a která byla prohlášena havarijní, vznikne dům s 29 byty. Dispozice budou od 1 kk po 3 kk a podlahová plocha bude v rozmezí 33 až 95 m2. Uvnitř prošroustují nové stropy, rozvody vody i elektřiny a bude nainstalován výtah. Z původní konstrukce zůstane jen obvodová zeďová nosná část, zatímco většinu vnitřních prostorů čeká kompletní nová výstavba.
Podle radní pro bytovou problematiku města Plzně Světlana Budková ze STAN má každý byt standardní prvky – kuchyňská linka a moderně vybavená koupelna; některé byty doplní balkon, lodžie nebo terasa.
V každém z nich bude kuchyňská linka a moderně vybavená koupelna, některé byty doplní balkon, lodžie nebo terasa.Světlana Budková
Rekonstrukci připravila a vyčíslila projectstudio8, renomovaná plzeňská projekční kancelář. Podle jejich šéfa Ondřeje Janouta půjde o rekonstrukci, při níž vodorovné konstrukce půjdou pryč a zůstanou jen dobře udržované obvodové stěny. Cílem je objekty obnovit a současně do nich vložit novou vrstvu, která odpovídá moderním nárokům na bydlení.
Podle předpokladů radnice se nájemníci do domu nastěhují v létě 2027. Přestavba je vyčíslená na zhruba 130 milionů korun a doba realizace má trvat 18 měsíců. Nájemné bude stanoveno stejně jako u ostatních rekonstruovaných městských bytů a aktuálně činí 150 Kč za m2 měsíčně.
Nové byty mají být cenově dostupné, avšak nepůjde o sociální bydlení. Radnice plánuje, že část bytů připadne rodinám i lidem s horšími ekonomickými podmínkami, ale zároveň budou volní i tací, kteří mají vyšší příjmy. Ze záměru vyplývá záměr vyvážit potřeby různých skupin obyvatel, včetně pracovníků integrovaného záchranného systému.
U samotného domu má vzniknout osm parkovacích míst. Opozice v minulém volebním období ale varovala, že hustší zástavba centra a nové byty zhorší podmínky pro parkování a že by bylo vhodné řešit parkování pod zemí. David Šlouf z ODS, který do bytové problematiky zasahoval, uvedl, že cena rekonstrukce u Resslovy 13 je z hlediska městského rozpočtu a srovnání s komerčními projekty vysoce riziková, a vyzval k důkladnému zvážení ekonomické efektivnosti.
Historie domu sahá do roku 1871, kdy byl postaven jako sirotčinec. V průběhu dvacátých let prošel rozšířením o další patra a vznikly i další bytové jednotky. Po desetiletí ho město neinvestovalo a provozovatelé často zápasili s sociálním zázemím na chodbách. V minulosti město zvažovalo prodej objektu kvůli nákladům na rekonstrukci, avšak zájemce se nepřihlásil. Proto bylo rozhodnuto o rekonstrukci a záchraně historické budovy, která má své nezaměnitelné místo v městské krajině.
Výstavba by tak měla znamenat nejen obnovu samotného domu, ale i části městského života v centru. Záměr je popisován jako krok ke zlepšení života obyvatel v centruPlzně a zároveň snahu o udržitelný a dostupný bytový fond pro širší spektrum obyvatel.
Zdroj: REGIONPLZEN.CZ


