
V Jihlavě se diskutuje o rekonstrukci brány Matky Boží. Stav brány se zhoršil a potřebuje opravu, což vyvolává debaty o její formě. Někteří experti navrhují omítnutí, což mění vzhled a rozděluje obyvatele.
V Jihlavě právě probíhá diskuze ohledně budoucnosti historického symbolu města, brány Matky Boží. Brána, jejíž stav se rapidně zhoršil, vyžaduje neodkladnou rekonstrukci. Problém však spočívá v tom, jakou formu by tato oprava měla mít. Někteří experti navrhují kompletní omítnutí brány, což by změnilo její současný vzhled, a vyvolává to polarizaci názorů mezi místními obyvateli. Dokonce se zvažuje možnost uspořádat referendum ohledně této otázky.
O tom, že oprava brány je nezbytná, nikdo nepochybuje. Zdivo se rozpadá a situace se z pohledu laika i odborníka jeví jako alarmující. Cimbuří a další části brány jsou ve stavu, který může ohrozit bezpečnost okolí. Magistrát města inicioval veřejnou diskuzi, které se zúčastnili specialisté na stavebnictví a památkovou péči, městští představitelé a veřejnost.
Během debaty se názory často střetávaly v emotivních výměnách. Jaroslav Huňáček, radní a odborník na památkovou péči, a Jiří Neubert, někdejší památkář, měli odlišné názory na omítnutí. Zatímco Huňáček preferuje zachování původního vzhledu, Neubert vidí omítnutí jako možnou ochranu zdiva před dalším poškozováním.
Primátor Petr Ryška uvedl, že oprava brány bude nevyhnutelná, zejména pokud jde o části ve špatném stavu, přestože původně k omítnutí přistupoval skepticky. Podle něho by prodyšná omítka mohla chránit zdivo lépe než jeho současný stav, jenž je náchylný k vlhkosti a erozi. Navíc by rekonstrukce mohla zahrnovat úpravy interiéru a expozic v bráně.
Stanoven byl i předběžný rozpočet, který činí osm milionů korun na obnovu interiéru a 4,5 milionu na zásah do pláště. Důležité však bude zjištění zdrojů vlhkosti, které mohou náklady výrazně zvýšit. Část veřejnosti a odborníků se domnívá, že rozhodnutí o této technické otázce by nemělo být předmětem veřejného referenda kvůli své složitosti.