PRAHA

Rekonstrukce vodárenské věže: Udržitelné hospodaření a virtuální realita

Projekt zdůrazňuje udržitelné hospodaření s vodou a zahrnuje rekonstrukci historické vodárenské věže a podzemního vodojemu. Obsahuje expozice, interaktivní prvky a virtuální realitu, aby děti pochopily význam správného hospodaření s vodou.


Projekt podtrhuje důležitost udržitelného hospodaření s vodními zdroji, zdůrazňuje radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). Sedmipatrová novorenesanční vodárenská věž v Korunní ulici pochází z roku 1882 a dvoukomorový podzemní vodojem byl přistavěn v roce 1891.

Od roku 1962 již neslouží svému původnímu účelu. Areál nyní projde rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrne vše od podzemí až po střechu. Návštěvníci se během prohlídky seznámí s procesem tvorby vody a jejím vlivem na život na Zemi.

Pro zpřístupnění tohoto tématu se plánuje využití virtuální reality a řady herních a interaktivních prvků, které přibližují problematiku hospodaření s vodou i dětem. 'Hydropolis formou herních a vodních prvků a expozic moderních technologií úpravy a čištění vody zajistí, aby význam správného hospodaření s vodou pochopili i ti nejmladší návštěvníci,' uvedla náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Na vrcholu věže bude vyhlídková plošina, zatímco v nadzemním objektu, kde dříve byla čerpadla a kotelna, vznikne konferenční sál s kapacitou až 150 hostů. V plánu je také rekonstrukce jednoho ze dvou podzemních vodojemů, kde bude umístěna expozice.

Na terasovité střeše vodojemu bude místo určené k odpočinku s lavičkami a občerstvením doplněné o vodní prvky. Druhý podzemní vodojem bude znovu zapojen do pražského systému zásobování pitnou vodou.