PLZEŇSKO

Sledovaný los Emil je na česko-německé hranici

Los Emil, největší jelenovitý savec Česka, je momentálně sledován na česko-německé hranici. Emilova cesta zahrnuje stovky kilometrů napříč Evropou. Ochránci přírody ho kvůli bezpečí usměrnili, zatímco veřejnost vyzývá k instalaci varovných značek "Pozor los!" kvůli rostoucímu riziku srážek s vozidly.


Los evropský je největší jelenovitý savec, který dnes žije na území Česka. Dospělý samec váží zhruba 220 až 450 kilogramů, měří 2–3 metry a výška v kohoutku dosahuje 180 až 235 centimetrů. Často se vyskytuje na podmáčených a bažinatých půdách a výborně plave.

Aktuální pobyt losa Emila se podle informací ochranářů soustředí na hranici České republiky a Německa, s dřívějšími přesuny přes Česko, Slovensko a dokonce do Rakouska, kde ušel přes 500 kilometrů. Původně směřoval na západ, odtud se stočil na sever a pokoušel se dostat zpět do Česka. Kvůli riziku překonání dálnice jej ochránci uspali a vypustili u lipenské přehrady, v lokalitě, kde žije největší populace losů v Česku. Podle odhadů monitoringu vědců je těchto zvířat v republice kolem patnácti.

Následně Emil pokračoval na severozápad směrem ke Stožci na Prachaticku a nyní pokračuje ve stejném směru. Úmyslně nechceme specifikovat jeho přesnou polohu, aby jej lidé nepronásledovali a nestresovali, uvedl Jan Dvořák, mluvčí šumavského národního parku.

Na chvíli se objevil v Německu, potom se vrátil na českou stranu a nyní je opět v Německu.Jan Dvořák

Autoři petice prosazují především zřízení dopravní značky „Pozor los!“ na místních komunikacích. Česká krajina upozorňuje, že v Česku hrozí volně se pohybujícím losům nebezpečí kolizí s vozidly; absence značky v některých lokalitách podle nich zvyšuje riziko střetu.

Podle Dostála z České krajiny hraje roli i historická migrace losů na území dnešní České republiky. Losy byly vyhubeny kolem 12. až 15. století a jejich současné návraty souvisejí s měnící se krajinou a migrací. Zmiňovaná migrační trasa je navíc ovlivněna výstavbou dopravních koridorů, jako je dálnice Berlín-Lvov, která může fragmentovat migrační trasy a chybějící ekodukty často brání bezpečným přechodům pro široce se pohybující zvířata.


Zdroj: REGIONPLZEN.CZ