KARLOVARSKO

Sokolov: Iktové centrum obhájilo nejvyšší evropský certifikát

Iktové centrum Nemocnice Sokolov jako vůbec první v regionu obhájilo nejvyšší evropskou certifikaci ESO (European Stroke Organisation), takzvaný diamantový certifikát. Ta je potvrzením vysokých standardů centra i garancí, že pacient dostane v Sokolově kvalitativně zcela srovnatelnou diagnostiku i léčebnou péči, jako v nejlepších iktových centrech v Evropě.


V Sokolově ji ročně využije mezi 300 - 400 pacienty s akutní nebo subakutní cévní mozkovou příhodou (CMP).

„Jde o ocenění týmové, certifikát deklaruje nejen laické veřejnosti, že Iktové centrum Sokolov patří v poskytování akutní péče pacientům s CMP k těm nejkvalitnějším v ČR i v Evropě,“ uvedl k obhajobě nejvyšší certifikace Aleš Novák, vedoucí lékař Iktového centra a zástupce primáře Neurologického oddělení Nemocnice Sokolov.

Během certifikace se totiž hodnotí celá řada parametrů, ať už jde například o rychlost managementu příjmu pacienta, rychlost a komplexnost provedení vyšetření, nebo podání léčby. Následným udělením hodnocení pak certifikační autorita potvrzuje, že Iktové centrum v Sokolově splňuje potřebné parametry. Tedy že v tomto případě pacient dostane v Sokolově léčbu na stejné odborné úrovni, jako na kterémkoliv obdobném pracovišti v Evropské unii.

A jací vlastně jsou pacienti sokolovského iktového centra? Podle doktora Nováka už zdaleka neplatí, že jde jen  o starší lidi. Od roku 2008, kdy centrum vzniklo, se totiž trendy mění. „Věková struktura našich pacientů je dnes pestřejší než na počátku. Přijíždějí mladší lidé s vrozenými defekty krevní srážlivosti či hormonální terapií jejichž prvním projevem je právě cévní mozková příhoda. Ale zároveň s prodlužováním věku k nám míří i jedinci výrazně starší, kteří i v pokročilém věku stále mohou mít individuálně šanci na užitečný a hodnotný život při adekvátní rychlé terapii CMP.“

Právě rychlost je přitom u léčby zásadní. Zatímco před lety, kdy centrum začínalo, bylo uznávaným standardem zahájení léčby do hodiny od příjezdu do nemocnice, dnes je tento čas poloviční a za optimální se považuje provést všechna potřebná vyšetření a začít s léčbou už během 20 minut. Klíčová je přitom u závažných stavů hlavně takzvaná trombolýza, tedy léčebná metoda, která rozpouští nebezpečné krevní sraženiny (tromby) v cévách. 

„Díky trombolýze se obnovuje normální průtok krve a předchází se tak poškození mozku i dalších orgánů v důsledku nedostatečného okysličení. Když jsme začínali, v prvním roce jsme poskytnuli šest systémových trombolýz. Dnes trombolyzujeme kolem stovky pacientů s ischemickou cévní mozkovou příhodou ročně,“ popisuje posun sokolovského iktového centra jeho vedoucí lékař.