BRNĚNSKO

Soud zamítl dovolání Lichtenštejnů: Zámky zůstávají státu

Nejvyšší soud ČR zamítl dovolání Nadace knížete z Lichtenštejna ohledně majetku na Břeclavsku, včetně zámků v Lednici a Valticích, který zůstává ve státním vlastnictví. Nadace neuspěla už u nižších soudů.


Nejvyšší soud České republiky zamítl dovolání iniciované Nadací knížete z Lichtenštejna v právním sporu ohledně dřívější rodinného majetku na Břeclavsku. Tento majetek zahrnuje významné objekty, jako jsou zámky v Lednici a Valticích. Aktuálně zůstává tento majetek ve státním vlastnictví.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo vydáno bez veřejného projednání a bylo oznámeno mluvčí soudu Gabrielou Tomíčkovou. Dosud není k dispozici plné odůvodnění tohoto rozhodnutí. Nadace už dříve v této věci neuspěla u Okresního soudu v Břeclavi ani u Krajského soudu v Brně.

Nadace knížete z Lichtenštejna podala žaloby na 26 českých okresních soudů ke konci roku 2018, včetně soudu v Břeclavi. Tvrdila, že poslední majitel těchto majetků, František Josef II., nebyl občanem nacistického Německa, ale neutrálního Lichtenštejnska, a tedy samotného suverénního státu. Konfiskace majetku byla dle nadace nezákonná.

Po druhé světové válce však československé úřady vycházely z toho, že se lichtenštejnský kníže přihlásil v 30. letech k německé národnosti. Na základě Benešových dekretů tak jeho majetek propadl státu. Nadace se průběžně obrací na Nejvyšší i Ústavní soud, avšak bez úspěchu.

V loňském roce Ústavní soud zamítl například stížnost týkající se pozemků v Praze, s odkazem na poválečné konfiskační dekrety, které se týkaly i rodového majetku Lichtenštejnů. Ústavní soud v poslední době také odmítl řadu dalších stížností ohledně majetku v regionech Orlickoústecko, Brněnsko, Bruntálsko či Olomoucko.

Spor vedený u Okresního soudu v Břeclavi je zvláštní tím, že zahrnuje také Lednicko-valtický areál, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Žaloby Nadace čelilo 14 státních institucí, včetně Lesů ČR a Národního památkového ústavu.

V roce 2023 Nadace knížete z Lichtenštejna naznačila ochotu vzdát se vlastnických nároků na tyto nemovitosti v Česku, pokud by došlo k vytvoření společného fondu, kam by byla právní vlastnictví převedena. V takovém případě by nadace byla pověřena řízením a správou tohoto majetku v rámci fondu.