PLZEŇSKO

Světová zdravotnická organizace daruje speciální lůžka Fakultní nemocnici Bulovka

Kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) v České republice dodala zdravotnické vybavení včetně speciálních elektricky polohovatelných lůžek, mobilních elektrických generátorů a počítačového vybavení do pražské nemocnice Bulovka. Vybavení bylo pořízeno ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a z finančních prostředků poskytnutých vládami Německa a USA.

„Velmi si vážím štědrého daru a jménem České republiky za něj našim americkým a německým přátelům děkuji. Poděkování patří i české kanceláři Světové zdravotnické organizace, která dar zprostředkovala. Spolupráce v pomoci ukrajinským uprchlíkům i Ukrajině je tou nejlepší cestou a je skvělé vidět, že funguje v praxi,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Nová, v Česku vyrobená, polohovatelná lůžka budou sloužit na Jednotce intenzivní péče Kliniky infekčních nemocí FNB a 1., 2. a 3. LF UK, v akutní příjmové ambulanci Anesteziologicko-resuscitačního oddělení FNB a na Interním oddělení FNB. Postele přispějí ke zlepšení poskytované nemocniční péče a zároveň elektrické ovládání zásadně usnadní zdravotním sestrám práci při polohování pacientů.

„V nouzi poznáš přítele – ohromně si vážíme štědré a účinné pomoci, kterou obyvatelé České republiky a její úřady poskytují ukrajinským uprchlíkům. Od začátku jsme měli jasno v tom, že budeme pomáhat, kde to bude zapotřebí. Jsem rád, že naším darem můžeme pomoci k zachování vysokého standardu českého zdravotnictví,“ uvedl Andreas Künne, velvyslanec Spolkové republiky Německo.

Darované zdravotnické vybavení je součástí širšího úsilí WHO a jejích partnerů reagovat na uprchlickou krizi způsobenou pokračující válkou na Ukrajině a dalšími výzvami v oblasti veřejného zdraví.

„České zdravotnictví je kvůli zvýšenému přílivu ukrajinských uprchlíků vystaveno tlaku. Darované vybavení je součástí snahy WHO posílít zdravotnické systémy a rozšířít kapacitu zdravotnických zažízení,“ řekla Zsofia Pusztai, vedoucí Kanceláře WHO v Česku.

„Nová lůžka přispějí ke zlepšení poskytované nemocniční péče pro všechny pacienty – občany Česka i uprchlíky,“ dodala Zsofia Pusztai.

„Jménem celé Fakultní nemocnice Bulovka děkuji Světové zdravotnické organizaci a německým i americkým donátorům za vybavení, které je pro běžný provoz naší nemocnice nepostradatelné a velmi ulehčuje práci našim zdravotníkům. Díky vlně společenské solidarity se nám daří zvládat všechny krize, kterými si nejen oblast zdravotnictví prochází,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček.

Zdroj textu: Ministerstvo zdravotnictví ČR - Tisková zpráva. Zdroj fotografie: Pixabay.com