OLOMOUCKO

Unikátní nález v Olomouci: Sarkofágy a románské zdivo pod katedrálou sv. Václava

Olomouc upoutala archeology díky unikátnímu nálezu pod katedrálou sv. Václava. Byly odhaleny dvě cínové sarkofágy z 16. století, včetně biskupa Stanislava Pavlovského. Výzkum odkryl i románské zdivo a ukazuje na větší množství pohřbů.


Olomouc se stala centrem pozornosti archeologů díky unikátnímu archeologickému objevu pod katedrálou svatého Václava. V podzemí této historické stavby byla odhalena hrobka obsahující dva luxusní cínové sarkofágy z 16. století, z nichž jeden ukrýval ostatky významného olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského, který působil v letech 1579 až 1598.

Tento překvapivý objev je výsledkem dlouhodobého výzkumu, který v uplynulém roce zahájili odborníci z Muzea umění Olomouc a společnosti Naše historie. Hlavním cílem bylo zmapovat stav nepřístupného podzemí, aby byl eliminován potenciální nebezpečí pro návštěvníky chrámu. Výzkum přinesl nejen nové poznatky o samotné katedrále, ale také o historii města Olomouce.

Podle Jiřího Gračky, tiskového mluvčího Arcibiskupství olomouckého, průzkumná sonda odhalila rozsáhlou kryptu s pozůstatky románského zdiva v hlavní lodi kostela. Nové nálezy však naznačují, že se na místě nachází více než jen jedna hrobka. Badatelé objevili větší množství pohřebů včetně dalších cínových sarkofágů, což otevírá nové otázky týkající se historie a kulturního významu této lokality.

Podle Simony Jemelkové, vedoucí výzkumu a kurátorky Muzea umění Olomouc, byl samotný výsledek objevu hrobky biskupa Stanislava Pavlovského velkým překvapením. Historické prameny naznačovaly, že hrobka mohla být v minulosti zasypána či zalita betonem, ale stav nalezeného hrobu naznačuje opak. Kromě biskupa jsou ve hrobce údajně uloženy i ostatky jeho otce.

Výzkum také odkryl románské zdivo, což může znamenat zachování původní krypta staršího kostela nebo pohřební komory olomouckých Přemyslovců. Historické dokumenty tuto oblast lokalizují jako místo pohřbu přemyslovské dynastie „uprostřed chrámu.“

Nálezy v kryptě zahrnují nejen lidské ostatky, ale také osobní předměty pohřbených. Nejlépe dochovaná je dřevěná truhla s kovovým autentikem z roku 1780. Dvě cínové rakve představují významné doklady renesančního uměleckého řemesla, oslavující vysoké společenské postavení Stanislava Pavlovského a jeho otce.

Při detailním průzkumu potvrdila podzemní chodba propojení s hrobkou Pavlovských pod kaplí svatého Stanislava. Koncem roku 2024 se badatelé vrátili, aby podrobněji prozkoumali stav hrobky a potvrdili její zachovalost.

Nově objevené podzemní prostory představují cenný příspěvek k porozumění historickým strukturám a budou v blízké budoucnosti prezentovány veřejnosti. Výzkumný tým předpokládá, že další studium těchto prostor přinese nové poznatky o historii diecéze a města Olomouce.