PLZEŇSKO

V Doubravce vyrůstá nová záchranná stanice živočichů. Chcete pomoci?

Bagry se zakously do skály, stavba je v plném proudu a stále platí, že veřejnost u tohoto zásadního okamžiku může být spolu se zvířecími záchranáři.


"Část peněz je už na účtu, ale stále hledáme další silné investiční partnery, kterým to, co právě teď vzniká, dává smysl a chtějí se k nám přidat," říká šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň. 

V minulých dnech na samostatný transparentní spolkový účet dorazila čtyřmilionová investiční a účelově vázaná finanční podpora od města Plzně. Dotace je určena výhradně na spolufinancování stavby „Celkové rekonstrukce, modernizace a rozšíření ZSŽ Plzeň“.  "Na tomto projektu s městem Plzní a Plzeňským krajem pracujeme již třetím rokem a děkujeme všem zastupitelům, radním i vedení města Plzně za jejich podporu, pomoc, obrovskou angažovanost i spoluúčast!," líčí Makoň

Další tři miliony ze čtyř, které musí ekologové investovat přímo z rozpočtu DES OP, darů, vlastní činnosti a přes sbírku DARUJME.CZ či transparentní účet, stále potřebují.

Proto také s napětím čekají na říjnové jednání správní rady NADACE ČEZ, kterou k projektu jakožto dlouholetého generálního partnera záchranné stanice rovněž přizvali.  Nadaci ČEZ předložili projekt a požádali o jeden milion korun na vybavení nové veterinární ošetřovny.

Na DARUJME.CZ lidé za první dva měsíce poslali celkem 40 870 Kč.

Na transparentní účet 342345236/0300 přišlo celkem 114 000 Kč.

"Děkujeme mnohokrát, každá koruna se opravdu počítá a hlavně posouvá náš projekt zase o kus dál," připomíná Karel Makoň.

Za první dva měsíce od poklepání na základní kámen stavbaři a dodavatelské firmy zahájili velice náročné a rozsáhlé zemní práce první etapy a části nového léčebného areálu.

Přemisťují stovky kubíků zeminy a lámaného kamene. Základ první opěrné stěny se doslova tesá do skály. Těžká technika se zakousla do tvrdé horniny a o každý metr v podloží se doslova tvrdě bojuje. Je to náročné, ale bude to fungovat a hlavně držet. Zhruba třímetrová opěrná stěna z litého betonu pak bude nejenom držet a jistit horní hranu pole, ale zároveň bude i zadní stěnou nových voliér.

"Souběžně s přípravou plochy na voliéry běží i přípravné práce na nové elektrické přípojce, a to jak pro naši novou stanici, tak sousední skautské klubovny. Přeložka stávající naší i skautské elektrické přípojky vedené zčásti vzduchem a zčásti v zemi, se musí v rámci stavby zrušit a je součástí rozpočtu i projektu DES OP.  Akce téměř za jeden milion korun je koordinovaná energetiky a musí být naplánována tak, aby nikdo nezůstal bez elektrické energie," konstatuje Makoň.

Vytyčení přesných hranic sousedních pozemků, rozšíření a stabilizace plochy sousedních polí, odstranění stávajících sloupů el. vedení, přivítali i na místě hospodařící zemědělci. "Ti nám vyšli maximálně vstříc a po ukončení stavby a rozhrnutí ornice, srovnání horní hrany původní strže a odstranění betonových sloupů, bude možné pole bezpečně a bez obav obdělávat až k našemu plotu. To je bezesporu výrazné plus jak pro hospodařící zemědělce, tak majitele pozemků, kteří jim zemědělskou půdu pronajímají," říká zvířecí záchranář.

A na závěr ještě pár čísel o těch, pro které se to staví. "Za tři čtvrtletí letošního roku jsme přijali a ošetřili 1.258 zvířecích pacientů, z nich se 66 % (dvě třetiny) podařilo vrátit zpět do volné přírody. Při srovnání s předešlými roky je to o 20 % více a také v tomto případě jde hlavně o týmovou práci, jak našich lidí, tak partnerů a podporovatelů naší činnosti! Děkujeme," uzavírá Karel Makoň.