PLZEŇSKO

Začíná Skupova Plzeň, velký loutkářský festival

Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně. 

„Skupova Plzeň je nejen jedním z největších českých loutkářských festivalů, ale také jedním z nejvýznamnějších a nejstarších kulturních festivalů v Plzni. Dokazuje, že loutkářství v Plzni i celém regionu je významným kulturním fenoménem a kontinuita loutkářské tradice na západě Čech stále pokračuje, o čemž svědčí i zápis českého loutkářství do světového dědictví UNESCO. V letošním roce se opět Plzeň stane na týden mekkou světového loutkářství a pro naše město je velkou ctí uvítat to nejlepší z tuzemské a zahraniční loutkářské scény,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Festivalový program zahájí 12. 6. v 9:00 novinka Divadla ALFA, adaptace dvou ukrajinských pohádek O Maričce, která všechno vyzvonila. První den festivalu nabídne sérii představení a projekcí mezinárodního projektu Connect Up, který propojuje divadlo a lektorskou činnost ve 14 evropských divadlech. Diváci se mohou těšit na chorvatsko-izraelskou koprodukci Wildfire studia Pinklec, slovinsko-srbskou koprodukci Amazonke v podání Lutkovo Gledaliště Ljubljana nebo na projekci nového dokumentu o společném zkoušení Divadla ALFA a sdružení Neratov, které pomáhá lidem s postižením.

V 16 hodin se na plzeňské radnici uskuteční vernisáž výstavy Loutky Indonésie, která představí 35 loutek wayang golek z unikátní soukromé sbírky teatroložky Jany Wolfové. Loutky znázorňují nejdůležitější charaktery z eposů Mahábhárata a Rámájana. „Zahájení výstavy doprovodí ukázky umění původních dalangů z ostrova Bali. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky loutkového a stínového divadla Indonésie, které doprovodí tanec a hudba,“ řekl ředitel festivalu Jakub Hora. „Na festival míří nejvýznamnější indonéská loutkářská skupina Sanggar Paripurna. Vedle vystoupení při vernisáži připravují původní loutkáři z Bali také workshop indonéského loutkářství a na závěr festivalu v neděli 16. 6. od 15 hodin uvede tato unikátní skupina čtrnácti dalangů inscenaci Arjunawiwaha na motivy původních indonéských legend.“

Slavnostní zahájení festivalu se odehraje ve 20:00 ve velkém sále Divadla ALFA a po něm bude následovat inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Společný projekt Divadla Drak Hradec Králové a Bábkového divadla Bratislava byl oceněn jako nejinspirativnější loutkářský kus roku 2023.

Ve čtvrtek 13. 6. pozve festival do světa loutkového filmu. Richard Pickersgill, vedoucí dílny a vedoucí technologií ve společnosti Mackinnon and Saunders, je hlavním tvůrcem loutek pro oscarový film Pinocchio Guillerma del Tora. Pinocchia i hrdiny dalších slavných loutkových filmů, na kterých se podílel, představí Richard Pickersgill v 16:30 v Moving Station.

Z divadelních představení nabídne čtvrtek 13. 6. ráno v 9:30 v Divadle ALFA inscenaci Pětkrát kolem světa divadla Tygr v tísni, za hlavní roli získal Jiří Kniha Cenu Thálie. Rodinná inscenace je inspirovaná dobrodružstvími cestovatelky Barbory Markéty Eliášové, která se roku 1912 vydala na svou první cestu kolem světa. 

Oblíbené Buchty a loutky představí v Alfě nejprve od 17:30 originální verzi Bludného Holanďana za doprovodu živé hudby a od 21:30 pak ve stanu na zahradě divadla sehrají krutoveselou rakvičkárnu Punch and Judy.

Čtvrteční program nabídne také plzeňské soubory. V Moving Station to bude v 11:00 teenagerovská verze Erbenovy klasiky Kytice vol. 2 v režii Petra Vydareného. Od 20:00 pak mohou diváci navštívit originální verzi opery K. M. von Webera Čarostřelec v podání Divadla ALFA na domácí scéně.

V pátek 14. 6. by si návštěvníci neměli nechat ujít sondu do loutkářské dílny Juana Pereze Escaly a svět jeho magického realismu. Dojemné představení Kazu francouzsko-argentinské skupiny Singe Diesel ověnčené mnoha cenami se uskuteční dvakrát, v 16:00 a 18:15 na Malé scéně Nového Divadla.

S představením Reunion zavítá v pátek na festival osobité výtvarně divadelní uskupení Mehedaha, které existuje od roku 1985. Férii tanečních, hudebních a malířských schopností marionet, strojků a mobilních objektů představí v 17:00 v Divadle ALFA Petr Nikl, František Petrák, Tomáš Volkmer a Tomáš Absolon. Pozoruhodný projekt Třetí ruka, který je pokusem o výzkum specifické vizuality experimentálního loutkářství 90. let, nabídne umělecká skupina Handa Gote Research and Development ve 21:15 rovněž v Alfě.

Vrcholem pátečního programu bude ve 20:00 v Alfě zcela nový divadelní formát ve stylu slam poetry Puppet Slam International. Vznikl v USA a spočívá v řadě unikátních krátkých loutkářských výstupů, zejména jednotlivců nebo malých skupin, přičemž samotný večer je moderován pomocí loutek. V Plzni se představí na jednom jevišti loutkáři z ČR, Slovenska, USA a Japonska v rámci unikátního impro – večera s jedinečnými loutkářskými výstupy. Moderovat bude česko-americká dvojice řezbář Vladimír Sosna a americká loutkářka žijící v Plzni Valerie Meiss. 

Vstupenky na 35. Skupovu Plzeň jsou k dostání prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka. Více o programu na www.skupovaplzen.cz.