PLZEŇSKO

Velikonoční várka ležáku Pilsner Urquell míří k papeži Františkovi

 Na cestu unikátní náklad dnes slavnostně vyprovodili zástupci Prazdroje spolu s plzeňským biskupem Tomášem Holubem. Ten pivu požehnal už při založení várky na začátku letošního března.

Tradiční velikonoční požehnanou várku posílá plzeňský pivovar papeži již po jedenácté v novodobé historii. Navazuje tak na více než sto let starou tradici, kdy si plzeňský ležák nechal do Vatikánu posílat na doporučení svých lékařů papež Lev XIII. Požehnána byla již historicky první várka Pilsner Urquell, kterou uvařil sládek Josef Groll v roce 1842.

Papež František převezme pivo ve středu 20. dubna ve Vatikánu na generální audienci, které se zúčastní za Prazdroj Václav Berka, emeritní vrchní sládek, Petr Kofroň, manažer pivovaru v Plzni, a Roman Trzaskalik, marketingový ředitel, spolu s plzeňským biskupem Tomášem Holubem.

„Je nám velkou ctí, že můžeme pokračovat v této tradici a předat osobně svatému otci u příležitosti Velikonoc náš požehnaný ležák. Vždy posíláme do Vatikánu počet lahví, který odpovídá danému roku, letos je to tedy 2022 lahví Pilsner Urquell. K tomu mu předáváme osobní dar v podobě unikátní designové lahve, kterou vytvořila přední česká designéra Lucie Koldová. Deset těchto lahví se loni vydražilo za 2 miliony korun ve prospěch Centra Paraple. Do Vatikánu poputuje poslední, jedenáctý exemplář,“ říká Václav Berka, emeritní vrchní sládek Prazdroje.

Plzeňský pivovar posílá pivo do Vatikánu po dvouleté pauze zaviněné covidovou pandemií. V roce 2020 se velikonoční várka uvařila, ale pivo už se nestihlo poslat kvůli koronavirovým omezením. Pivovar proto celou várku věnoval plzeňskému biskupství. To se rozhodlo požehnané pivo vydražit ve speciální aukci a výtěžek věnovalo na dobročinné účely. Loni se pak aktivita s ohledem na pandemická omezení neuskutečnila vůbec.