PLZEŇSKO

Záchranáři mají nové výjezdové místo na Doubravce

V novostavbě, jejímž investorem je Plzeňský kraj, vznikne také prostor pro záložní Zdravotnické operační středisko. Dnes byly nové prostory ve Hřbitovní ulici slavnostně otevřeny za přítomnosti zástupců Plzeňského kraje a Zdravotnické záchranné služby PK. Stavba, která započala v červnu loňského roku, vyšla na 54 mil. Kč.

„Už ke konci prosince budou v nové budově umístěny dvě výjezdové skupiny záchranářů bez lékaře, který bude v případě nutnosti vyjíždět i nadále ze střediska na Borech. Je to dobrá zpráva především pro Plzeň, protože umístěním základny dochází k významnému zkrácení dojezdové doby k pacientovi. Za další přínos považuji moderní prostor pro výcvikové středisko, které zde ročně proškolí zhruba 500 záchranářů,“ říká náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hais.

Stavba v areálu SDH Doubravka byla zahájena 30. června 2021, k jejímu předání zhotovitelem došlo 31. října 2022 s následnou kolaudací na konci listopadu. Dodavatelem stavby je SH stavební a obchodní spol. s r.o., zhotovitelem projektové dokumentace MP technik spol. s r.o.

„Naším cílem je rozprostřít výjezdové základny po Plzni tak, abychom se ke kriticky nemocným dostali co nejdříve. Výhodou vybraného místa je také blízkost frekventovaného úseku dálnice D5 včetně přivaděče a těsné sousedství s hasiči i policisty, kteří s námi u mnoha událostí zasahují společně,“ vypočítává výhody novostavby ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička s tím, že záchranáři vyjíždí z Doubravky už od roku 2017, kdy zahájili činnost v provizorním pronajatém objektu v ulici U Sv. Jiří.

Velkým příslibem pro záchranáře je právě nové zázemí, jež získá Vzdělávací a výcvikové středisko ZZS PK. Vzniknou zde moderní prostory pro simulační výcvik nejen profesionálních zdravotnických záchranářů, ale také nových first responderů, členů ostatních složek IZS i laické veřejnosti.

Celá novostavba vyšla Plzeňský kraj s podporou ZZS PK na 54,2 mil. Kč. Jde o třípodlažní budovu o zastavěné ploše 502 m2.