
Na jaře letošního roku zažili návštěvníci Ústředního hřbitova v Plzni nepříjemné situace, kdy zůstali po zavírací době uvnitř areálu zamčeni. K těmto případům došlo krátce poté, co město zkrátilo provozní dobu hřbitova kvůli problémům s bezdomovci a narkomany. Nové opatření vyvolalo kritiku i otázky, zda je nutné plošně omezovat přístup veřejnosti místo cíleného řešení problému.
Letos na jaře se v Plzni odehrálo několik zvláštních situací, kdy byli lidé zamčení na Ústředním hřbitově. To se stalo právě v době, kdy byla zkrácena jeho provozní doba. Původní uzavírací hodina ve 20 hodin byla posunuta na 19 hodin. Důvodem této změny je zejména problém s narkomany a bezdomovci, kteří se na hřbitově shromažďují a způsobují nepořádek.
Na tuto problematiku upozornil opoziční zastupitel Petr Suchý za TOP 09, který navrhl, aby se v letní sezóně prodloužila otevírací doba do 21 hodin. Podle jeho slov je nesmyslné zamykat hřbitovy v době, kdy je venku ještě světlo, a lidé by neměli být vystavováni stresu, zda zůstanou uvnitř zamčeni.
Radní Jiří Šrámek z ANO obhajoval změnu tím, že byla veřejnosti oznámena již od dubna a je důsledkem provozních důvodů, jelikož je Ústřední hřbitov velmi rozlehlý.
Ředitelka Správy hřbitovů a krematoria, Kateřina Šneberková, potvrdila, že případy uzamčení lidí se staly právě na Ústředním hřbitově, zatímco menší hřbitovy se nezamykají. Problematická situace s bezdomovci a narkomany je významným faktorem při rozhodování o změně otevírací doby. Podle Šneberkové by ani navýšení finančních prostředků na ostrahu tuto situaci nezlepšilo.
Petr Suchý má za to, že problém vznikl kvůli úzkému okruhu jednotlivců, a že zkrácení otevírací doby je pro běžné návštěvníky nevhodné. Podle něj by bylo lépe problém řešit cíleně, než zasahovat do provozní doby hřbitova.
Tato situace vyvolává otázky ohledně toho, jak je možné, že při uzavírání hřbitova někdo zůstane uvnitř zamčený. Suchý se domnívá, že by měl být areál před uzamčením prozkoumán.