PLZEŇSKO

Západočeská univerzita v Plzni otevírá nové programy pro ekologii a jaderný management

Západočeská univerzita v Plzni zavádí nový program Environmentální inženýrství a technologie zaměřený na snižování dopadů průmyslu na životní prostředí. Fakulta plánuje přijmout 30-40 studentů a program zahrnuje praktický projekt. Přibude i specializace Jaderný management na elektrotechnické fakultě a program pro učitele matematiky, reagující na rostoucí zájem o studium.


Fakulta strojní na Západočeské univerzitě v Plzni přichází s novým studijním programem Environmentální inženýrství a technologie, který bude zaměřen na snižování dopadů průmyslu na životní prostředí. Jedná se o reakci na rostoucí poptávku po odbornících schopných implementovat zelené technologie, které zahrnují například obnovitelné zdroje energie a chytré nakládání s odpady. 'Chtěli bychom vyhovět potřebám průmyslu, který potřebuje odborníky schopné propojit teorii s praxí,' uvedl Tomáš Broum z katedry průmyslového inženýrství a managementu.

Studium začne od příštího akademického roku a fakulta plánuje přijmout 30 až 40 studentů v prvním roce, s výhledem na rozšíření kapacity až na stovku v budoucnu. Studenti se budou zabývat problematikou udržitelnosti a materiálových toků ve firmách. Nedílnou součástí studia bude praktický projekt, který je podmínkou jeho absolvování. Program je rovněž považován za alternativu ke klasickému strojírenství a má za cíl oslovit mladé lidi se zájmem o přírodovědné a technické obory.

Kromě zmíněného programu se letos nabídka Fakulty elektrotechnické rozšíří o specializaci Jaderný management. Tento nový magisterský program Výkonové systémy a elektroenergetika nabídne studentům komplexní vhled do výroby energie a plánování v jaderných elektrárnách. 'Studenti se naučí, jak zajišťovat bezpečnost provozu a výstavbu nových zdrojů, což jim umožní uplatnění u výrobců jaderných technologií a v energetických firmách,' říká proděkan Roman Pechánek.

Další novinkou je bakalářský program Matematika se zaměřením na vzdělávání pro střední školy, který Fakulta aplikovaných věd otevřela ve spolupráci s Fakultou pedagogickou. Gabriela Holubová, vedoucí katedry matematiky, zdůraznila, že program reaguje na nedostatek středoškolských učitelů matematiky a potřeby škol v regionu. Studium bude možné kombinovat s jinými předměty jako je fyzika, informatika, biologie, chemie nebo geografie.

Zájem o studium na ZČU narůstá, což potvrzují statistiky z prvního kola přijímání přihlášek. Letos univerzita obdržela 15 237 přihlášek, což je nárůst o 13 procent oproti předchozímu roku. Nejvíce přihlášek přišlo na tradičně oblíbené obory. Na tento trend hodlají fakulty reagovat dalším rozšiřováním své nabídky.