Západočeské muzeum v Plzni slavnostně otevřelo zrekonstruovanou městskou zbrojnici s rozsáhlou sbírkou zbraní. Renovace zahrnovala restaurování předmětů a modernizaci expozice. Návštěvníci mohou obdivovat více než 1300 artefaktů, včetně zbraní z husitských válek.
Západočeské muzeum v Plzni otevřelo kompletně zrekonstruovanou městskou zbrojnici s rozsáhlou sbírkou zbraní. Akce se zúčastnila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Renovace a nové prvky expozice
Renovace zahrnovala zejména restaurování předmětů, vyčištění, obměnu a modernizaci grafiky a ilustrací na panelech. Nové jsou i projekce historických filmů.
Sbírky a klíčové artefakty
Celkem se ve zbrojnici nachází 1306 sbírkových předmětů, z toho 394 palných zbraní. Návštěvníci uvidí originály, které skutečně sloužily při obraně Plzně od doby husitské války až po třicetiletou válku.
Historie a význam
Expozice je instalována téměř stejně jako v 16. století, doplněná o několik nových informačních prvků a projekcí.
Za pozornost stojí těžké hákovnice, muškety, tarasnice a falconety. K vidění je také pískovcová koule do velkorážního děla bombardy, kterou k Plzni přitáhli husité na boření hradeb. Koule má průměr 50 až 52 centimetrů a váží 174 kilogramů.
Historické souvislosti a původ zbrojnice
Unikátní expozici muzeum poprvé otevřelo před 30 lety k 700. výročí založení Plzně.
Zbrojnici založil v Plzni Karel IV. v roce 1363. Zachovaly se zbraně z husitských válek až po třicetiletou válku.
Od dobytí Plzně hrabětem Mansfeldem v roce 1618 byla zbrojnice uchovávaná pouze jako památka. Zbraně z ní zůstaly městskou pýchou a v dalších stoletích byly příležitostně vystavovány, například když město navštívil arcivévoda nebo panovník.
Zdroj: REGIONPLZEN.CZ


